Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ya da bilinen kısa adı ile KYK, ülkemizde eğitim gören öğrencilere maddi destek sağlamak amacı ile kurulmuş olan bir kurumdur. KYK kurulmuş olduğu günden bu yana faaliyetlerini arttırarak devam etmekte ve her sene milyonlarca öğrenciye burs bağlamaktadır. Bu burs karşılıksız olabildiği gibi (başbakanlık bursu), geri ödemeli de ( öğrenim kredisi ) olabilmektedir. Başbakanlık bursu eğitimlerine başarılı bir şekilde devam eden öğrencilere eğitimleri süresince verilir. Öğrenim kredisi ile başbakanlık bursu miktarı aynıdır. Aralarındaki tek fark öğrenim kredisinin öğrenci mezun olduktan sonra kendisinden faizi ile beraber geri istenmesidir. Ülkemizde KYK burs ve kredilerinden faydalanmakta olan çok sayıda öğrenci bursların yatırılma gününün Cumartesi veya Pazar gününe yani hafta sonuna denk gelmesi durumunda hesaplara geçirilip, geçirilmediğini merak ediyorlar.

KYK Bursları Hafta Sonu Yatar Mı?

KYK, öğrencilerin burs ve kredilerini TC kimlik numarasının son rakamına göre ödemektedir. Aşağıda tabloda KYK bursunuzun veya kredisinin ayın kaçında ödeneceğini görebilirsiniz.  • 0 İle Bitenler Ayın 6’sı itibariyle
  • 2 İle Bitenler Ayın 7’si itibariyle
  • 4 İle Bitenler Ayın 8’i itibariyle
  • 6 İle Bitenler Ayın 9’u itibariyle
  • 8 İle Bitenler Ayın 10’u itibariyle

Bu burs ve krediler daha önce açmış olduğunuz tanımlı Ziraat Bankası hesabınıza yatırılmaktadır. Bu sayede ister bankanın şubelerinden isterseniz de bankamatik kartınız ile banka ATM’lerinden bu meblağı kolay bir şekilde çekebilirsiniz. Ancak bu günler hafta sonuna yani Cumartesi veya Pazar gününe denk gelmesi durumunda da burs ve kredileriniz ödenir mi?

İster lisans, ister ön lisans isterseniz de doktora öğrencisi olun KYK bursları yukarıda vermiş olduğumuz tarihlerde hesabınıza yatar. Bu tarihin hafta sonu veya hafta içi olması hesabınıza geçmesi açısından bir problem yaratmamaktadır. Yani Cumartesi veya Pazar günü de KYK burs ve kredi ödemeleri gerçekleştirilir. KYK burs ve kredileri gece yatırılmaktadır. Örnek olan TC kimlik numarası 0 ile biten bir kişi ayın 6’sında gece 12:00 – 01:00 arasında gidip bursunu çekebilir.

Bu yazımızda KYK burs ve kredileri hafta sonu yatırılıyor mu konusunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KYK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kyk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kyk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.