KYK Öğrenim Kredisi Borcu Evlenince Siliniyor Mu?

KYK, yükseköğrenim gören öğrencilere burs ve yurt imkanı veren bir kurumdur. Kredi sistemi ile eğitim boyunca burs hizmeti ve yurt fırsatı sunuyor. Ön lisans, Lisans, Açık Öğretim, iki yıllık okullardan dört yıllık okullara geçiş yaptıran öğrenciler, Yüksek lisans öğrencileri bu burs fırsatından yararlanabilirler. Ancak öncelik şehit ve gazi çocuklarına olduklarını da belirtmekte fayda var. Bu sayede KYK tarafından öğrencilere eğitim harcamaları dahil sosyal bir yaşam sürdürmeleri için geri ödeme koşulu ile burs fırsatı sunmaktadır.

Bu krediyi KYK öğrencilerden eğitim hayatları bittikten maksimum 2 yıl sonra geri istemektedir. Ancak bazı durumlar var ki iş bulamayanlar için istisnalar yapılsa da hiçbir zaman KYK öğrenim kredi bursuna af çıkarmamaktadır. Er ya da geç bu kredi bursunu alan öğrenciler bir şekilde borçlarını ödemek zorundadırlar. İlk olarak mecliste proje, tasarı ve öneri olarak sunulan bu soru kısa zamanda halk arasına yayılarak rivayet haline gelmiştir. Peki, gerçekten KYK öğrenim kredi borcu evlenince siliniyor mu?Evlilik Durumunda KYK Borcu Silip Af Veriyor Mu?

Bu sorunun cevabı yıllardır konuşuldu. Kimisi evet var dese de kimileri ise hayır böyle bir şey yok dedi. 2013 yılında atılan bu soru sayesinde her öğrencinin içinde bir umut ışığı doğmuştu. KYK kredi borcunu evlenince siliyor diyerek herkes bir başka rivayetler uydurarak günümüze kadar geldi. 5 yıl geçmesine rağmen hala birçok kişi bu rivayetlere inanıyor ve evlenince silineceğini zannediyorlar. Ancak gerçek şu ki evlenince KYK kredi borcu silinmemektedir.

Zamanında mecliste bu soru sorulup çözüm getirmek istenilse de KYK tarafından kabul edilmemiştir. İnsanlar da kendi aralarında bu konuyu değiştirerek günümüze kadar “evlenince burs borcu siliniyor” şeklinde getirdi. Kimileri inanıp evlenirken kimileri zaten inanmıyordu. Bu konuda KYK zaten kredi borcu konusunda öğrencilere öğrenim bittikten sonra ödeme konusunda yardımcı oluyor. Borcu peşin istememekle beraber taksitli ödeyebileceğini, imkan oldukça ödeyebileceğiniz belirtiyor. Er ya da geç bu borcu ödeyeceğinizi bildirerek “evlenince borç silinmiyor” diyerek ekliyor.

KYK şartlarında belirtildiği gibi “öğrenim kredi bursu alan her birey borcunu er ya da geç geri ödemek zorundadır” şeklinde şartname dahi bulunmaktadır. Belki ileride KYK bazı öğrencilerin zor durumlarına istinaden bir çözüm yolu üretebilir. Ancak evlenince kredi borcu bitmeyeceği gibi biteceği hakkında ne şartlarda vardır ne de bunun hakkında KYK bir şey söylemektedir.

Bu yazımızda öğrenciyken evlenenlerin kredi borcu silinme şartları nelerdir, okurken evlenince kredi borcu silinir mi gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.