KYK Bursu nedir, ne demektir?

Ülkemizde üniversite eğitimi almak oldukça maliyetli bir durumdur. Konaklama ve yemek giderleri, kitap, yurt ücretleri gibi belli başlı kalemler bile oldukça masraflı olabilmektedir.  Öğrencilere bir nebze de olsa destek olabilmek, rahatça öğrenim görebilmelerini sağlamak amacıyla Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ya da bilinen kısa adıyla KYK burs vermektedir. KYK Bursu ya da bilinen diğer adıyla başbakanlık bursu öğrencilere normal eğitim süreleri boyunca verilmektedir. Örnek olarak 4 senelik bir fakülteye yerleşen öğrenci 4 sene, 8 dönem boyunca bu bursu alabilir. KYK Bursu geri ödemesiz olan bir burs çeşididir. Öğrenim kredisini ise geri ödemek mecburidir. Öğrenim kredisi hakkında detaylı bilgilere öğrenim kredisi nedir yazımızdan öğrenebilirsiniz. Peki kimler KYK bursu alabilir?

Kimler KYK bursu alabilir?

Aşağıda saymış olduğumuz kimseler geri ödemesiz olarak burs alabilmektedir. • Ön lisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler,( şehit çocuğu/şehit bekar ise bekar kardeşi , gazi çocuğu/gazi bekar ise kendisi, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
 • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
 • ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,
 • Amatör Milli Sporcu belgesine sahip olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

Bir öğrenciye hem öğrenim kredisi hem de burs verilmemektedir. Öğrenci yalnızda ikisinden bir tanesini alabilmektedir. Peki kimler KYK bursu alamaz?

KYK bursu kimlere verilmez?

 • Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
 • Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
 • Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrenciler,
 • Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
 •  Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler , burstan yararlanamazlar.

Şayet yukarıdaki şartları sağlıyorsanız başbakanlık bursu ya da diğer adıyla KYK bursu başvurusu yapabilirsiniz. Peki KYK bursu nasıl alınır? KYK burs başvurusu nasıl nereden yapılır?

KYK burs başvurusu nasıl yapılır?

Yukarıda vermiş olduğumuz KYK bursu başvuru şartlarını sağlıyorsanız KYK internet adresinde bulunan Başbakanlık burs başvurusu formunu doldurmanız gerekmektedir. Eskiden KYK şubelerine bizzat dilekçe ile başvuru yapmamız gerekmekteydi. Ancak bir kaç yıldır bu kalktı. Öğrenciler böylece noter gibi gereksiz masraflardan da kurtulmuş oldular. Şayet özel bir durumunuz ( sakatlık, yetimlilik gibi ) varsa bunun belgesini de KYK’ya iletmelisiniz. KYK burs başvurusu her yıl ekim- kasım dönemlerinde yapılmaktadır. Bu başvuru tarihlerini www.devlette.com adresinden kolaylıkla takip edebilirsiniz. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra ise KYK başvurusu sonuçları sorgulama sayfasından burs yada öğrenim kredisi almaya hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenebilirsiniz. KYK burs başvuruları aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıdan ve E-Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

KYK Burs Başvuru Formu İçin “https://www.turkiye.gov.tr/kyk-kredi-burs-basvurusu”

Burs ve öğrenim kredisi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs veya öğrenim kredisi hakkınız iptal edilecektir. Bu yüzden İnternetten KYK burs başvurusu yaparken bilgilerinizi doğru ve eksiksiz girmeniz önemlidir. Şayet başvurunuz olumlu sonuçlanırsa her ayın 7’sinde burs parası hesabınıza yatırılır. KYK Burs başvurusu hakkında sık sorulan sorular ve yanıtları ise aşağıda yer almaktadır.

KYK burs başvuruları ne zaman yapılır : KYK Burs başvuru tarihleri yazımızda da detaylı olarak bahsettiğimiz üzere Ekim-Kasım dönemlerinde gerçekleştirilmektedir. Öncelikle KYK yurt işlemleri gerçekleştirilir. Akabinde bu işlemlerin bitmesinin ardından da Ekim gibi burs müracaatları alınır. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için hemen TIKLAYIN.

KYK burs başvuru sonuçları nereden nasıl öğrenilir : KYK burs başvuru sonuçları açıklanmasının akabinde E-Devlet üzerinden kolaylıkla öğrenilebilmektedir. Sonuçları nasıl öğrenebileceğini BURADA yer alan yazımızda detaylı olarak anlattık.

KYK bursu geri ödeniyor mu / ödenir mi : Yazımızda da detaylı anlattığımız üzere başbakanlık bursu ya da diğer adıyla KYK bursu tamamen geri ödemesiz bir burs türüdür. Ancak öğrenim kredisi farklıdır. Öğrenim kredisi geri ödenir.

KYK bursu neden kesilir : KYK bursu derslerinizde başarısız olmanız, sınıf tekrarı yapmanız veya öğrenim kurumundan ayrılma, çıkarılma, yurttan uzaklaştırılma gibi çok sayıda sebep yüzünden kesilebilir. Tüm bu sebepleri KYK bursu kesilme nedenleri yazımızdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

KYK bursu ne kadar : Her sene burs miktarlarına zam yapılmaktadır. Tüm bu zamlı miktarları, paranızın ne zaman hangi hesaba yatırılacağını KYK bursu ne kadar yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda kyk bursu almak için ne yapmalı, KYK burs başvurusu, bana çıkar mı, kimlere çıkar kimlere çıkmaz, geri ödenir mi, herkese çıkar mı, KYK bursu için yapılması gerekenler gibi başbakanlık bursu hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KYK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kyk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kyk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.