Kuyumcu maaşları ne kadardır? 2020

Kuyumculuk altın, gümüş gibi değerli metal ve taşların işlenerek takı gibi eserlere dönüştürüldüğü bir sanattır. Yine bu değerli taşların satıldığı dükkanlara da kuyumcu denilmektedir. Kuyumcular, halk arasında sarraf olarak da bilinmektedir. Fakat aslında sarraf, altını veya gümüşü ham madde olarak alıp satan kişilere denilmektedir. Ülkemizde çok sayıda kuyumcu bulunmaktadır. Çoğu kişi ise bu sektörün kar marjını yani sektördeki kişilerin ne kadar para kazandıklarını merak ediyorlar.

Kuyumcular ne kadar para kazanıyorlar?

Kuyumcular özel sektörde faaliyet göstermekte olan meslek erbablarıdır. Bir kuyumcunun elde ettiği gelir, yapmış olduğu satışla orantılıdır. Yani dükkanınız ne kadar işlek yerdeyse, müşteriniz ne kadar fazla ise o kadar fazla kazanırsınız. Bu sebepten dolayı vermiş olduğumuz rakamlar genel olarak sektördeki ortalama rakamlar olacaktır. Bu rakamların çok üstünde kazanan kuyumcular olduğu gibi daha düşük miktarlarda gelir elde eden kuyumcular da bulunmaktadır.Kuyumcular, çeyrek altın, yarım altın gibi ürünlerin satışında yüzde 2-3 oranında bir komisyon kazanırlar. Burada gelirleri düşüktür. Fakat işçiliği fazla olan bir üründe kar marjı çok daha fazladır ve kuyumcular genel olarak bu türde ürünlerden gelir elde ederler. Kuyumcular aylık olarak 5 Bin TL ile 10 Bin TL arasında para kazanmaktadır. Gelirleri sektörde yüksek olmasından dolayı, kuyumculuk işine girmek isteyen kişi sayısı da bir hayli artmaktadır. Kuyumcu dükkanının nasıl açılacağını, hangi işlemleri yapmanız gerektiğini ve bu süreçte harcamanız gereken miktarı kuyumcu dükkanı nasıl açılır yazımızda detaylı olarak anlattık.

Bu yazımızda kuyumcuların kar marjı nedir, kuyumcu açmak kazançlı bir iş midir, kuyumcuların aylık geliri ne kadardır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KUYUMCU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kuyumcu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kuyumcu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.