Kuyumcu nedir, ne iş yapar?

Kuyumcu; değerli taşlardan ve metallerden küpe, bilezik, gerdanlık gibi süs eşyalarını yapan kişilere denilmektedir. Kuyumcu aynı zamanda bu üretilmiş olan süs eşyalarının satışının yapıldığı dükkanlara da denilir. Değerli madenler, metaller kullanılarak üretilen takı, ziynet eşyası gibi şeylere kuyum denilmektedir. Kuyumcu kelimesi de buradan türemiştir. Kuyumcular, sarraf olarak da bilinmektedir. Kuyumcular değerli ziynet eşyalarını satış fiyatından daha düşük fiyatlara satın alırlar ve satış fiyatına satarlar. Bu şekilde de bir kazanç elde etmiş olurlar. Ülkemizde çok sayıda kuyumcu dükkanı bulunmaktadır. Peki kuyumcu dükkanları nasıl açılıyor?

Kuyumcu dükkanı nasıl açılır?

Kuyumcu dükkanı açmak için yasal olarak yerine getirmeniz gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kuyumcu dükkanı açmak için belediyeye başvuru yapacağınızda sizden istenilen belgelerin eksiksiz olmasıdır. Diğer bir şart ise kuyumcu dükkanı açmak için gerekli olan maddiyata sahip olmanızdır. Bu iki durumu karşılamanız durumunda kuyumcu dükkanını rahatlıkla açabilirsiniz.  • İşletmeyi açacak olduğunuz dükkan sizinse tapu belgesi, değilse de kira kontratı
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah belgesi

Yukarıda vermiş olduğumuz belgelerle beraber vergi levhanızı çıkartmak üzere vergi dairesine müracaat etmeli ve sanayi odasına üye olarak Ticaret sicil gazetesi, imza sirkülerini çıkarmalısınız. Daha sonra itfaiye daire başkanlığına başvuruda bulunarak kuyumcu açacağınız dükkanın yangın mevzuatına uygun olduğuna dair belge almanız gerekmektedir. Bunların dışında emniyet genel müdürlüğüne giderek kuyumcu dükkanı için bilgi ve belgeleri göstermeli ve akabinde sabıka kaydınızın olmaması durumunda bir izin belgesi almalısınız. Tüm bu evraklar tamamlandıktan sonra valiliğe başvuruda bulunarak kuyumcu dükkanı açmak için gerekli olan yasal şartları yerine getirdiğinizi bildirmelisiniz. Akabinde gerekli izin belgeleriniz çıkartılacak ve dükkanınızı açabileceksiniz.

Kuyumcu dükkanı açmanın maliyeti ne kadardır?

Kuyumcu açarken karşılaşacağınız çok sayıda maliyet bulunmaktadır. Bunlardan birincisi iş yeri size ait değilse kira parasıdır. Genel olarak kuyumcuların merkezi caddelerde daha çok iş yaptıkları düşünülürse, bu tip bir dükkanın kirası minimum 5 Bin TL olacaktır. Bunun yanında güvenlik için güvenlik kameraları ve bir kasa satın almalısınız. Bu durumda tarafınızdan bir 10 bin TL daha çıkacaktır. İşletme için sergileyeceğiniz değerli takıları koyacağınız vitrin maliyeti ve dükkan içi düzenlemeler de gereklidir. Burada tarafınızdan 15 Bin TL gibi bir rakam daha çıkacaktır.

Bu saymış olduklarımızın dışında dükkana koyacağınız ziynet eşyalarını da satın almanız veya firmalarla anlaşarak size ürün göndermelerini istemeniz gerekmektedir. İlk etapta firmalarda anlaşmak size daha ucuza gelecektir. Ancak burada da tarafınızdan 15-20 bin TL arası bir para çıkacaktır. Genel olarak 50 Bin TL gibi bir rakama kuyumcu dükkanınızı açabiliyor ve bu işten para kazanmaya başlayabiliyorsunuz.

Kuyumcu dükkanı açarken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle şayet e-ticaret yani online satış yapmayacaksanız ürünleriniz için mevcut müşteri potansiyelinin yüksek olduğu bir mevkide dükkan açmalısınız. Bu maliyetinizi arttıran bir durum olsa da kazancınızı da bir o kadar arttıracaktır. Bunun yanında ürünlerinizi özenle seçmelisiniz. Bu işi yapan üretici firmaları araştırmalı ve müşteri portföyünüz için en uygun ürünleri satın almalısınız. Ancak bu şekilde ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Peki bir kuyumcu dükkanı sahibine kadar kazandırıyor merak ediyor musunuz? Bu konuda detaylı bilgilere kuyumcu ne kadar kazanır yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda kuyumcu açmak için gerekli belgeler nelerdir, ne kadar para gerekir, kaç kilo altın gerekir, açma şartları nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KUYUMCU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kuyumcu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kuyumcu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.