Kuveyt ya da resmi adı ile Kuveyt Cumhuriyeti, Arap Yarımadası’nda yer almakta olan bir ülkedir. Yaklaşık 5 milyon nüfusa sahip olan Kuveyt, 1961 yılında Birleşik Krallık’tan ayrılarak tam bağımsız bir ülke olmuştur. 17 bin 818 metrekare ile dünyada en küçük yüz ölçümüne sahip ülkelerden birisidir. Ancak buna rağmen zeytin petrol ve doğalgaz yatakları sayesinde oldukça sağlam bir ekonomiye sahiptir. Öyle ki Gayri safi yurt içi hasılaya göre dünyadaki en zengin yedinci ülke konumundadır. Ülkede refah seviyesi oldukça yüksektir. Tüm bu sebeplerden dolayı çok sayıda kişi Kuveyt’te yaşamak ve çalışmak istemektedir. Kuveyt’te iş arıyorum ve Kuveyt’te çalışmak istiyorum diyen çok sayıda Türk vatandaşı da nasıl ve nereden iş başvurusunda bulunabileceğini merak etmektedir. Bu yazımızda Kuveyt iş ilanları ve iş başvurusu hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sizlerle paylaştık.

Kuveyt İş İlanları 2023

Kuveyt, yurt dışında çalışmak için Türklerin en çok tercih ettikleri ülkelerin başında gelmektedir. Burada hali hazırda çok sayıda farklı mesleklerde çalışan 10 bini aşkın Türk bulunmaktadır. Ülkede Arapça’nın yanında yaygın olarak İngilizce’nin de konuşulması, Türkleri sevmeleri ve iş kapılarının açık olması ile iş olanakları ve iş fırsatları açısından zengin bir ülke olması çok sayıda vatandaşımızı Kuveyt’te nasıl iş bulurum şeklinde araştırmaya itmektedir. Nasıl iş başvurusu yapabileceğinizden bahsetmeden önce hangi işlerde personel açığı fazla bunlardan bahsetmek gerek.Kuvet’ye ne iş yapabilirim diyorsanız iş imkanları oldukça yüksektir. Özellikle; şoför, makine mühendisi, elektrik mühendisi, inşaat mühendisi, mimar, fırıncı, garson, berber, kuaför, kasap, iş makineleri operatörü, elektrikçi, kaynakçı, biyolog, ebe, hemşire, öğretmen, diş hekimi, doktor, sağlıkçı, tesisatçı, vasıfsız işçi gibi çok sayıda kadro ve pozisyonda personel açığı bulunmaktadır. Havayolları, hastane, otel, restoran, mobilya, inşaat gibi sektörde iş fırsatları yüksektir. Kuveyt’te iş bulmak için ne yapmalıyım diyorsanız yazımız devamındaki adımları uygulayarak sizler de bu ülkede çalışma imkanı elde edebilirsiniz.

Kuveyt’te Nasıl İş Bulunur, İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kuveyt iş olanakları

Kuveyt yükselen bir ekonomik değerdir. Yüksek gökdelenleri, lüks yaşantıları, eşsiz gece eğlencesi ve yüksek maaşları ile yurt dışında çalışmak isteyenlerin tercih ettikleri ülkelerin başında yer almaktadır. Bu yüzden de iş hayatında çalışanların neredeyse 3’te 2’si yabancıdır. Sizler de bu kişiler arasında olabilirsiniz. Nasıl mı?

Kuveyt’ye iş aramak için kullanabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi İŞKUR adresidir. Yanlış duymadınız. Kuveyt’te iş yapan Türk ve yabancı firmalar sık sık İŞKUR üzerinden personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı ilanları yayınlayarak ülkemizden işçi götürmektedir. Bu ilanların sayısı oldukça az olsa da takip etmekte fayda var. Sizler de il ve ilçe müdürlüklerinde yurt dışı için yayınlanmış olan ilanları takip edebilirsiniz.

Kuveyt’te iş bulmak için en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi kuşkusuz Kuveyt iş arama siteleri yani iş bulma siteleri ile iş başvurusu gerçekleştirmektedir. https://www.naukrigulf.com/jobs-in-kuwait, https://www.bayt.com/en/kuwait/jobs/ ve https://www.gulftalent.com/kuwait/jobs bu alanda en sık kullanılan iş arama siteleridir. Üstelik bu siteler İngilizce’dir ve bu sayede kolaylıkla başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kuveyt’te nasıl çalışabilirim diyenlerin en sık başvurduğu yöntem ise kuşkusuz burada faaliyet gösteren ve iş yapan Türk firmalarına doğrudan insan kaynakları üzerinden ve iş başvuru formu ile başvurularını gerçekleştirmektedir.

Kuveyt’te Çalışan, İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Kuveytte çalışmak

Kuveyt’te; El Ahmedi, El Asime, El Cehra, El Fervaniye, Havalli ve Mübarek El Kebir gibi valiliklerde faaliyet gösteren ve ülkemizden sık sık personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı yapan çok sayıda Türk firmalar bulunmaktadır.

Sitemiz devlette.com üzerinde yayınlanan ve Kuveyt’te bulunan firmaların isimlerini yukarıda paylaştık. Bu ilanlara yenileri eklendikçe listeyi de güncelliyor olacağız. Peki burada çalışanların maaşları ne kadar?

Kuveyt’te İşçi – Personel Maaşları Ne Kadardır?

Kuveytte nasıl iş bulunur?

Kuveyt’te resmi para birimi Dinar’dır. Günümüzde 1 Dinar 20 TL’yi aşkın bir ücrete denk gelmektedir. Ülkede asgari ücret uygulaması bulunsa da bu genel olarak pek uygulanmaz. Burada çalışan mavi yaka ve beyaz yaka işçiler genel olarak en düşük 400 – 500 Dinar maaş almaktadır. Ancak bu ortalama maaşlar deneyim yılı ve mesleğe göre çok daha yüksek rakamlara çıkabilmektedir.

Kuveyt hakkında iş ilanları ve iş başvurusu gibi konularda bilgiler verdik. Bunlara ek olarak burada yaşamak hakkında bazı bilgiler de paylaşmak gerekiyor. Örneğin burada hiçbir kadının peçesiz dolaşamayacağı algısı yanlıştır. Burada yaşamakta olan yabancı kadınlar ülkelerinde olduğu gibi başı açık dolaşabilmektedirler. Yine de kadınlara en az değerin gösterildiği ve kadın haklarının minimum düzeyde bulunduğu bir ülke olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca benzin ve sağlık gibi giderler oldukça ucuz olmasına karşın, gıda ve konaklama gibi giderler bu ülkede oldukça fazla tutmaktadır. Kuveyt’te çalışmak isteyenlerin öncelikle burada yaşayanlar hakkında detaylıca araştırma yapmaları faydalarına olacaktır.


DİĞER KUVEYT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kuveyt konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kuveyt duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.