Kürtaj ülkemizde yasak mıdır?

Kürtaj, rahim içerisinde bulunan sperm, bebek ya da alınması gereken parçaları vakum yöntemi ya da kazıtarak yapılan yöntem ile alınma işlemine denmektedir. Kürtaj hakkında detaylı bilgilere kürtaj nedir yazımızdan öğrenebilirsiniz. Birçok ülkede kürtaj yasak olmasına rağmen bazı ülkelerde ise bu durum belli haftalara kadar yasal olup daha sonra ise hapis ve para cezasına kadar gittiği bilinmektedir. Bazı ülkelerde ise ne kadar küçük olsa dahi yasak olup illegal olan doktorlar tarafından yapılmaktadır. Kürtaj yapmak ve yaptırmak diğer ülkelerde yasaktır diyebiliriz.

Ülkemizde ise kürtaj, belirli bir kanun olmasa da birçok hastanelerde yasak olarak geçmektedir. Bazı hastanelerde ise evliler için 10 haftaya kadar eş rızası ve bekarlar için ise anne ve baba onayı gerektiği söylenmektedir. Devlet hastanelerinde ise 10 hafta kuralı olmadan direk olarak kürtaj tamamen yasaktır.Türkiye’de kürtaj yasal mıdır?

Kanuna münasip 10 haftaya dek olan gebelik, eşin rızası olmadan annenin kürtaj hakkı var olsa da devlet hastaneleri bu konuda katı bir şekilde gelen kürtaj isteklerini geri çevirmektedir. İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi kürtaj yasak olup birçok kişiden ise kürtaj talebi geldiğini ve bunlar için birçok hastane yasak ya da eş rızası gerektiği söylenmiştir. 2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kürtaj hakkında kürtaj cinayettir şeklinde açıklama dahi yapmıştı. Kürtaj konusunda yasa, Adalet ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıkları tarafından yasak şeklinde kanun çıkarmıştı fakat toplumdan tepki gelince düzenlemeye gelinmiş ve sınırlama yapılmıştı. Daha sonra tekrar tepki gelince askıya alınarak düzenleme gelmemişti. Ancak bu konuda hastaneler kendi kurallarını koyarak devlet hastanelerinde tamamen yasaklanmış. Ancak özel bazı hastanelerde 10 hafta ve eş rızası kuralı ile kürtaj yapılabilir kuralı bulunmaktadır.

Bu kanuna göre kürtaj yaptırmak isteyen kişiler, ilaç ya da çeşitli yollar ile düşük yaparken kürtaj yaptırmak isteyenlerin gebeliği en fazla 10 hafta olmalıdır. 10 haftadan fazla gebe olanlara özel hastaneler dahi kürtaj yapmamaktadır. Ayrıca evli olan çiftlerin eş rızası, onayı ve imzası olmadan özel hastaneler dahi kürtajı yapmamaktadır. Evli olmayanların ise anne ve baba rızası, onayı ve imzası gerektiği vurgulanmaktadır.

Şayet 10 hafta olmadan da eş rızası olsa da annenin sağlığı tehlikeye girecekse kürtaj işlemi yapılamamaktadır. Söz konusu annenin sağlığı olduğu için ve sağlığı da bu tür işlemlere el vermediği için kürtaj işlemi yapılamayabilir. Bunun haricinde 10 haftayı geçse de eğer gebelik döneminde bebek annenin sağlığı etkiliyor ve her ikisinin de hayati tehlikesi oluşuyor ise ikisi de ölmemesi adına kürtaj işlemi yapılarak annenin hayatı kurtarılabilmektedir. Ayrıca bebek hasta, özürlü ya da farklı sebepler var ise kürtaj işlemi yasak olmayıp eş rızası altında yapılabilmektedir. Bu durumda kürtaj işlemi ülkemizde hem yasak olup hem de bazı durumlarda yasal olmaktadır. Ancak genel olarak baktığımızda kürtajın cinayet olmasından ötürü yasak olması çok normaldir.


DİĞER KÜRTAJ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kürtaj konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kürtaj duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.