Kuran Kursu Öğreticisi Maaşları Ne Kadardır?

Kuran kursu öğreticisi, özellikle gençlere olmak üzere Dini bilgiler ve Kur’an-ı Kerim’i öğreten kişilere denmektedir. Diyanet İşleri Bakanlığının gençlerimize İslam’ı öğretmesi için özellikle açtığı Kuran kurslarını, öğreticiler için memur mesleği haline getirmesinin yanı sıra sadece bu yönde çalışanlar için değil, ayrıca gençlerimize İslam’ı öğrenmesi açısından da avantaj sağlamaktadır. Kuran kursu öğretici mesleği, hem 2 yıllık ve 4 yıllık olan İlahiyat fakülte mezunları hem de İmam hatip lisesi mezunları için iş kapısı açmıştır.

İslam konusunda iyi derecede bilgi sahibi olmasının yanı sıra kurs gören öğrencilere örnek olacağından dolayı 5 vakit namaz kılması şartı da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Kuran kursu öğreticileri Dini bilgileri yüksek olup sorulacak her soruya cevap verebilmesini bilmeli ve öğrencilere sevgi, saygı ve ahlakı anlatıp öğretmesi gerekmektedir. Sadece Kur’an-ı Kerim’i değil ayrıca Kur’an’da bulunan ahlak ve diğer bilinmesi gereken bilgileri de öğrencilere en iyi şekilde aktarması ve öğretmesi gerekmektedir.Kuran Kursu Öğreticisi Maaşları 2023

Kuran Kursu öğreticileri KPSS sınavında Din alanında en az 60 puan almak üzere Diyanetin sözlü mülakatından da başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir. Bunun ardından bu meslek için ataması yapılır ya da bulunduğu şehirdeki Kuran kursunda açık varsa orada da çalışmak üzere işe başlatılır. Kuran Kursu Öğreticileri diğer memurlara nazaran daha yüksek maaş almaktadır. Ancak İmam hatip lisesi mezunları ile 2 yıllık ve 4 yıllık İlahiyat Fakülte mezunları farklı maaş almaktadır. Bunun yanı sıra çalıştığı yıl ve aile yardımı ile beraber daha fazla maaş aldığını söylemekte fayda var. Bu maaşları 2023 yılına göre maddeler halinde yazalım.

  • Yeni başlamış olan İmam hatip lisesi mezunları 4500 TL almaktadır.

Her 3 yılda bir maaşı artan Kuran kursu öğreticileri, 25 yıl ve üzeri çalıştıklarında 5500 TL maaş alabilmektedirler. Bu maaşlara ek olarak bekar, aile, fazla mesai, evli vs. eklenince artabilmektedir. Bu yazımızda kuran kursu öğreticisi maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan kuran kursu öğreticisi nasıl olunur detaylı olarak öğrenebilirsiniz.


DİĞER KURAN KURSU ÖĞRETİCİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kuran kursu öğreticisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kuran kursu öğreticisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.