Kümülatif vergi matrahı nedir, ne demektir?

Yeni bir işe başlamadan önce kişilerden çok sayıda belge talep edilmektedir. Bu belgelerden bir tanesi de kümülatif vergi matrahıdır. Kümümatif vergi matrahı yazısı, eski bir uygulama olup çalışan işini değiştirdiğinde yeni iş yerini vergi dilimlerinin tutturması ve ilgili vergi dilimine göre vergi ödemesi için bu yazı çalışandan talep edilmekteydi. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı ya da bilinen kısa adıyla GİB mevzuatı gereğince artık kümülatif vergi matrahı yazısı artık bir anlam ifade etmemektedir. Çalışan her iş değiştirdiğinde matrahı sıfırdan başlamaktadır.

Kümülatif vergi matrahı, bir takvim yılı içinde elde edilmiş olan kazançların üzerinden hesaplanan gelir vergisine konu olan ödemelerin oluşturmuş olduğu gelir vergisi matrahlarının toplamına denilmektedir. Ocak ayı itibariyle gelir vergisi matrahlarının toplamı bize kümülatif gelir vergisi matrahını vermektedir. Ocak ayındaki gelir vergisi matrahı, Ocak ayındaki kümülatif gelir vergisi matrahına eşittir. Yine aynı şekilde o takvim yılı içinde ilk işe girişi yapılmış olan ve o sene başka bir yerden kazanç elde etmemiş çalışanlar için de işe girdikleri ay, kümülatif vergi matrahı, gelir vergisi matrahına eşit olmaktadır.Kümülatif gelir vergisi matrahı her sene başında sıfırlanmakta ve kazancın devam etmesini takip eden aylarda birikmeye devam etmektedir.  Hangi ay için gelir vergisi hesaplayacak isek bir önceki ayın gelir vergisi matrahını da içeren kümülatif gelir vergisi matrahına o ayın gelir vergisi matrahını ekleriz.

Kümülatif vergi matrahı yazısı nereden, nasıl alınır?

Şu an için şirketler kümülatif vergi matrahı yazısı talep etmemektedir. Ancak yine de bu belgeyi sizden talep eden bir şirkette çalışmaya başlayacaksanız, bu belgeyi eski çalıştığınız iş yerinden alabilirsiniz. Şayet ilgili yıl içinde birkaç farklı işte çalıştıysanız da çalışmış olduğunuz son iş yerinden bu belgeyi talep edebilirsiniz.

Yeni takvim yılı içerisinde herhangi bir işte çalışmadıysanız da kümülatif vergi matrahınız sıfır olacağı için bu belgeyi almanıza gerek yoktur. İş yerinizi bu hususta bilgilendirebilirsiniz.

Kümülatif vergi matrahı dilimleri

Kümülatif gelir vergisi matrahı bize çalışanın geliri üzerinden hesaplayacağımız gelir vergisi oranı hakkında bilgi verir. Bu dilimlerin her biri bir önceki dilimin oranını içinde barındırır.

Gelir dilimiVergi oranı
24.000 TL’ye kadar% 15
53.000 TL’nin 24.000 TL’si için 3.600 TL, fazlası% 20
190.000 TL’nin 53.000 TL’si için 9.400 TL, fazlası% 27
650.000 TL’nin 190.000 TL’si için 46.390 TL, fazlası% 35
650.000 TL’den fazlasının 650.000 TL’si için 207.390 TL, fazlası% 40

Bu yazımızda kümülatif vergi matrahı belgesi nedir, ne demektir, nereden nasıl alınır, hesaplama,  kümülatif vergi matrahını gösteren belge nereden alınır, nereden istenir, ne zaman sıfırlanır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan Güncel Motorlu Taşıtlar Vergisi Oranlarına bakabilirsiniz.


DİĞER VERGİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vergi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vergi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.