Kriminolog Nedir? Ne İş Yapar?

Kriminolog, suç bilimci olarak bilinmektedir. Yani, kriminoloji işini yapan, suçlu davranışları, olay yerlerini, suç ve suçluluk ile mücadele, suçların önlenmesi ve suç ile ilgili diğer bilimsel araştırmaları yapan mesleğe kriminolog denir. Özellikle dünya nüfusu arttıkça çeşitli sorunlar ve suçlar doğal olarak artınca kriminolog mesleklerine ihtiyaç da büyük oranda artmaya başlamaktadır. Bu sorun ve suçlar ile ilgili kanıtlar ve diğer deliller ile çeşitli deney ve laboratuvar araştırmaları sonucu suçluların DNA ve parmak izlerini saptayarak gün yüzüne çıkmamış ve çıkması zor olan ipuçlarıyla suçluları kolaylıkla yakalamaya yardımcı olmaktadır. Cinayet ve diğer suçların işlenmesini ortaya çıkaran bu polislere ise kriminolog denir. Bu sayede kriminologlar polis adı altında çalışan bir diğer polis meslek gruplarına verilen isimdir.

Kriminolog mesleğinde çalışanlar, tanımdan da anlayacağınız üzere suç üzerine çalışan özel polislerdir. Özellikle laboratuvar gibi ortamlarda suç mahallerinde bulunan delil ve kanıtlar ile çalışarak suçluları tespit etmeye çalışan kriminologlar, ayrıca sosyoloji ve psikoloji anlamında da uzman diyebiliriz. Bu sayede olay suç mahallesine geldiğinde olayları yorumlayıp bulunan suç aletleri ile olayı anlayarak nasıl geliştiğini bilmesi sayesinde işlerini daha iyi yapabilmektedir. Bu yüzden bu meslekte çalışabilmek için sosyoloji, psikoloji, tıp, biyoloji ve diğer genetik bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Aksi halde olayları incelerken bulunan kanıttan bir şey anlaşılmaz, olayları yorumlayamaz.Yalnızca ülkemizde değil onlarca ülkede bu meslek dalında çalışanlar bulunmaktadır. Özellikle Amerika gibi büyük bir ülkede teknoloji sayesinde kriminologlar daha kaliteli diyebiliriz. Ülkemiz başta olmak üzere onlarca ülkede ölüm, suikast ve daha birçok çözülmemiş olaylar bulunmaktadır. Bu olayların çözülmesindeki en büyük etken kriminologlardır. Bu anlamda kriminologlar genel olarak adliye ya da emniyet müdürlüğü altında çalışabilmektedir.

Kriminolog Nasıl Olunur?

Kriminolog nasıl olunur sorusunun cevabı, az önce verdiğimiz gibi 4 yıllık üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Üniversitede ise özellikle biyoloji, tıp ve genetik bölümleri istense de nadiren de olsa sosyoloji ve psikoloji bölüm mezunu olanlarda kriminolog olabilmektedir. Ancak sadece bu bölümlerde mezun olanlar direk olarak kriminolog olamamaktadır.

Kamu Personeli Seçme Sınavı olan KPSS ile onlarca, yüzlerce meslek dallarına atamalar gerçekleşmektedir. Aynı şekilde kriminolog için de adaylar KPSS sınavına girmesi gerekmektedir. Bu sınavdan en az 70 puan olmak üzere başarılı bir şekilde atamasını gerçekleştirmek için öncelikle sınav sonrası POMEM denilen Polis Meslek Eğitim Merkezine başvurması gerekmektedir. Kriminolog polis mesleği olduğu için ilk olarak polis akademisine giderek başarılı bir şekilde mezun olup polis olmanız gerekmektedir.

Polis olduktan sonra Kriminoloji Polislik Şubesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Burada başvuru sırasında diğer polislik dallarında olduğu gibi çeşitli mülakatlar ve sınavlar bulunmaktadır. Laboratuvar deneyleri hakkında, suç mahallesinde yapılması ve ne yapılmaması gerekenler hakkında teorik ve pratik bilgiler eşliğinde çeşitli sorular sözlü ve yazılı olarak sorulmaktadır. Başarılı olanlar eğitime tabi tutulur ve sonunda ise kriminolog olmaya hak kazanırlar.

Kriminolog Ne Kadar Maaş Alır?

Kriminolog olmak isteyenlerin bir diğer merak ettiği sorulardan bir tanesi de kriminolog maaşlarıdır. Kriminolog maaşları aslında net bir rakamı olmamasının yanı sıra çalıştıkları bölge, birim, yer, bilgi ve tecrübeye göre değişebilmektedir. Ancak 2018 yılının maaşlarına göre kriminologlar ortalama olarak 6.000 TL ile 8.000 TL arasında maaş alabilmektedir. Bu maaş özellikle yeni başlayanlar için 5.000 TL civarında olsa da yıllar geçtikçe maaşın prim ve diğer aile yardımları ile beraber artabilmektedir. Bunun için ayrıca başarılı bir şekilde kriminolog mesleğini yürütebilmelisiniz.

Bu yazımızda kriminolog kimdir, nasıl olunur, olma şartları nelerdir gibi çeşitli konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KRİMİNOLOG HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kriminolog konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kriminolog duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.