Kredi tahsis ücreti; bankalardan kredi çeken kullanıcılarından kestiği dosya masrafı adı altındaki paranın isim değiştirmiş hali denilebilir. Hangi bankadan kredi kullanırsanız kullanın kredi tahsis ücreti ödemeniz bazı kampanyalar dışında kaçınılmazdır.

Kredi tahsis ücreti yasal mıdır?

Yargıtay tarafından dosya masrafı adı altındaki kesintiye belirli bir limit koyulunca bankalar kestikleri tutarların adını kredi tahsis ücreti olarak değiştirmişlerdir. Kredi tahsis ücretleri dosya masrafları gibi tek seferlik de değil genellikle 6 aylık periyotlar ile banka müşterilerinden kesilmekte.Birçok kullanıcı kredi tahsis ücreti kesilmesine tepki gösterse de resmi olarak bu konu hakkında yapılmış ya da sonuçlanmış bir dava bulunmamakta. Yargıtay tarafından dosya masrafı altında kesilen tutarların çekilen paranın binde beşlik kısmı yasal olarak kabul edildiği için kredi tahsis ücretlerinin de bir kısmının yasal olarak kabul edilmesi beklenmekte.

Kredi tahsis ücreti geri alınabilir mi?

Dosya masrafları adı altında müşterilerden kesilen paraların iadeleri başladığı için bankalar şu an için kredi tahsis ücreti altında müşterilerinden para kesmekteler. Şu an için kredi tahsis ücretlerinin iadesi ya da geri ödenmesi gibi bir konu söz konusu değil.

Kredi tahsis ücreti nasıl geri alınır?

Yargıtay mahkemelerinde açılan mahkemeler soncunda bankaların kredi çeken müşterilerinden kestiği dosya masrafı adı altındaki ücret kaldırılmıştı. Bu ücretin yerine getirilen kredi tahsis ücreti de müşteriler tarafından açılan davalar sonucunda bir düzenleme getirilecektir. Yargıtay kararının sonucuna göre kredi tahsis ücretlerinin tamamı ya da bir kısmı bankalar tarafından müşterilerine iade edilecektir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise bankanız ile iletişime geçerek kolaylıkla kredi tahsis ücretinizin bir kısmını ya da tamamını iade olarak geri alabilirsiniz. Kredi tahsis ücreti hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi ise yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KREDİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kredi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kredi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.