Kredi sicili; kişilerin banka ürünlerinden yararlanmasında etkili olan bir puanlama ve kriter zinciridir. Bankalar kişilere kredi, kredi kartı gibi ürünler vermeden önce kişinin başka bankalar ile ilişkisine ve kredi notu puanının ne kadar olduğuna bakarlar.

Türkiye’de bankalar ile işlemleri olan kişilerin kayıtlarını, bankaların bağlı olduğu Merkez Bankası tutmaktadır. Merkez bankasında bir müşterinin; kayıtları, kredi notu ve kara listede olup olmama durumu gibi birçok bilgisi bulunmaktadır.  Kara liste; kişilerin banka ödemelerinde yaptığı düzensizlikleri ve ödememe durumlarında avukata verilmelerini kayıt altında tutan bir sisteme sahiptir. Kişi borcunu ödemezse Merkez Bankası müşterisini 5 yıl kadar kara listede tutar ve Bankaların bu kişiye bir ürün verirken dikkatli olmasını sağlar.Kredi sicilimi nasıl öğrenebilirim?

Kredi sicilinizi öğrenmeniz için başvurmanız gereken adres Merkez bankasıdır. Merkez Bankası kişinin borçlarını ödememesi durumunu Merkez Bankası’na ihbar eder ve bu aşamadan sonra Merkez Bankası sistemde sizi kara listeye alır.

Detaylı bilgi almak isterseniz Merkez Bankası’na bir dilekçe iletmeniz yeterli olacaktır. Merkez Bankası’na bu konuda göndereceğiniz dilekçe örneklerini; Merkez Bankası sitesinde ya da İnternet’te arama yaparak bulmanız mümkündür.

Kredi sicilimi nereden öğrenebilirim?

Kredi sicilinizi size direkt olarak sunabilecek tek makam Merkez Bankası’dır. Merkez Bankası’nın; TC. Merkez Bankası idari merkezine yazacağınız bir mektup size detayları verecektir. Bankanız sizi bu konuda bilgilendirebilecek ancak detayları size veremeyecek bir kurumdur. Dilerseniz kredi notunuza bakara da kredi sicilinizde neler olup bittiğini öğrenebilirsiniz. Bu sistemler detaylı bir şekilde bir borç ne zaman ödenmiş ya da ödenmemiş gösteriyor. Tüm bunlara ek olarak, not öğrendiğiniz sitede hakkınızda banka borcu ile ilgili bir dosya olup olmadığını öğrenmeniz de mümkündür.


DİĞER KREDİ SİCİLİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kredi sicili konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kredi sicili duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.