Kredi kartları, alışverişlerde tüketicilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ancak; kredi kartı kullanımı dikkatli olmayı gerektirir. Tüketicilerin, kredi kartını gelirlerine uygun kullanmaları ve bilinçli tüketim de bulunmaları önemli hususlardandır. Aksi halde istenmeyen sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

Dikkat edilecek diğer önemli bir husus ise kredi kartı borcunun zamanında ve düzenli bir şekilde ödenmesidir. Her kredi kartının belli bir ödeme günü mevcuttur. Bu tarihlerde borcun tamamı kapatılmalıdır. Eğer; borcun tamamı kapatılamıyor ise asgari ödeme yapılmalıdır. Asgari ödeme de bulunmak olabilecek olumsuz durumların önüne geçmektedir. Çoğu zaman arada sırada kullanılan kredi kartları borçlarının ödemesi unutulabiliyor. Bazen de kredi kartı borç ödemeleri kişilerce ertelenebiliyor.Kredi kartı borçları ödenmediğinde olumsuz geri dönüşler yaşanmaktadır. Bu olumsuz geri dönüşlerden biri de kredi kartının kapanmasıdır. Kredi kartının kapanması; kullanılamaması anlamına gelmektedir. Kullanıma kapatılan kartların yeniden aktif hale gelmesi, borç ödendikten sonra kredi kartının ne zaman açılacağı tüketicilerin en çok meral ettiği konulardır. Bu konularda belli düzenlemeler ve süreler belirlenmiştir. Bu sürelere göre kredi kartlarının aktif hale gelmesi mümkün olabilir.

Kapatılan Kredi Kartları

Kredi kartının borçları 3 ay süresince ödenmediğinde kredi kartı kapatılır. Bunun yanı sıra kredi kartı kapatıldığında kredi kartının alındığı banka, sürekli olarak tüketicileri arar. Bu aramalar, tüketiciye borcunu hatırlatmak ve borcun bir an önce kapatılmasını sağlamaktır.

Bu olumsuz geri dönüşlerin dışında ödenmeyen kredi kartı borcu kişinin kredi notunu düşürmektedir. Bilindiği üzere kredi notu çok büyük önem taşımaktadır. Zira, kredi notu düşük olan bireyler bankalardan kredi alamaz. Bankalar için kredi notu düşük kişiler risk teşkil eder. Dolayısıyla, kişini bankalarla olan ilişkisi zedelenir. Kişinin, kara liste olarak bilinen listeye girmemesi için kredi kartı borcunu düzenli ödemesi gereklidir.

 Ödeme Sonrasında Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

Kredi kartı borcunun 3 ay sürede ödenmemesi kartın kapanmasına neden olur. 3 ay sonunda tüketici ödeme yapmamaya devam ediyorsa devreye banka avukatları girer. Banka avukatları devreye girdiğinde borcun tamamının ödenmesi ya da borcun taksite bağlatılması gerekecektir. Borcun tamamı da ödense taksite de bağlatılsa bu noktadan sonra kredi kartı açılmaz. Artık, söz konusu kredi kartı aktif hale gelemez. Ancak, daha sonra kişi, aynı bankaya kredi kartı başvurusunda bulunabilir.

Kişi, son kredi kartı borç vadesini öder ise kredi kartı birkaç saat içinde kullanıma açılır. Bu birkaç saatlik zaman bankalara göre değişebilmektedir. Kişi, sürekli olarak kredi kartı borcunu aksatıyor ise bu durumlarda banka kişiyi kara listeye alabilir. Bazı bankalar bu gibi durumlarda kişini kartını tamamen iptal edebilir. Yaşanacak olumsuz dönüşlerin hangisinin olabileceği kişinin, kredi kartı borçlarını ödeme düzenine göre değişebilir.

Dönem Borcu Ödenen Kart Ne Zaman Açılır?

Kredi kartının alışverişlere borç ödemeleri yüzünden kapatılabilmesi için 3 aylık süreçte borcun ödenmemesi veya asgari ödeme tutarının yatırılmış olması gerekmektedir. Şayet bu gibi durumlarda kredi kartı borcunuzun sadece dönem borcunu yatırırsanız kartınız kullanıma açılmaz. Hali hazırda herhangi bir kapatma işlemi uygulanmamış kredi kartlarında ise dönem borcunu yani ilgili ayda harcanan tüm miktarı ödeyerek işlemlerinize devam edebilirsiniz. Kapatma işlemi uygulanan kredi kartlarında ise tüm borcu ödemeniz gerekmektedir.


DİĞER KREDİ KARTI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kredi kartı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kredi kartı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.