Kredi kartı kullanımı her geçen gün oldukça hızlı bir şekilde artış gösteriyor. Bunun yanında kredi kartı borçları da ciddi rakamlara ulaşmış durumda. Ülkemizde kredi kartı borcunu ödemeyen milyonlarca kişi bulunuyor. Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanan verilere göre 3 milyonu aşkın vatandaşımız kredi borcunu veya kredi kartı borcunu düzenli olarak ödemiyor ve bu sebepten bankalar tarafından yasal takibe alınmış durumda. Hükümet vatandaşların üzerindeki bu kredi kartı borcunu azaltmak için çalışma başlattı ve bu doğrultuda vatandaşlarımıza uygun faiz oranları gözeterek kredi vermeyi kararlaştırdı. Bu sayede bu krediler ile kredi kartı borçlarınızı kapatabilir ve her ay borçlarınız yüzünden yüksek faiz ödemek zorunda kalmayacaksınız. Peki ama nasıl? Hangi bankalar kredi kartı borç yapılandırma kredisi veriyor? Kredi kartı borç yapılandırma kredisi almak için başvuru şartları neler? Hepsi yazımız devamında.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Yasası

Kredi kartı borçlarına yönelik düşük faizli ihtiyaç kredisini ülkemizde Vakıfbank ve Ziraat Bankası veriyor. Bu iki bankadan 1.20 faiz oranı ile kredi çekebilir ve kredi kartı borçlarınızı kapatabilirsiniz. Öyle ki; hali hazırda kredi kartı faiz oranları 2.20 – 2.30 bandında seyrediyor. Bu da borcunu ödemeyen milyonlarca vatandaşımıza ciddi bir yük getiriyor. Fakat Ziraat Bankası ve Vakıfbank üzerinden çekecek olduğunuz ihtiyaç kredisi, 1.20 faizli olarak verilecek. Yani arada ciddi bir kazancınız olacak. Peki kredi kartı borç yapılandırmasına kimler başvuru yapabiliyor?Kredi Kartı Borç Yapılandırma Başvuru Şartları Nelerdir?

Öncelikle kredi kartı borç yapılandırmadan yararlanabilmeniz için bir Vakıfbank veya Ziraat Bankası kredi kartı kullanmış olmanıza gerek yok. Hangi bankadan kredi kartınız olursa olsun Vakıfbank veya Ziraat Bankası’na müracaat ederek kredi kartı borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Ancak bunun yine bazı başvuru şartları bulunuyor.

  • Kredi kartını yapılandırmak isteyen kişiler bir gelire sahip olmak zorunda. Öyle ki diğer bankalar kredi verirken kişilerin almış oldukları maaşın yüzde 50-55’ini takside bağlıyorlar. Ancak Ziraat Bankası ve Vakıfbank bu konuda esnek davranacağını belirterek maaşın yüzde 70-75 ‘ni kişiye bırakabileceğini belirtiyorlar.
  • Kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyenlerin asgari ödemeyi gerçekleştirmiş olması ve takibe düşmemiş olması gerekmektedir.
  • Borç yapılandırma için bir sınır ise belirlenmemiş durumda. Yani ne kadar kredi kartınız olursa olsun, bu kredi kartlarına ne kadar borcunuz olursa olsun yapılandırma kapsamından yararlanabilirsiniz.

Bu şartları sağlayan kişiler vermiş olduğumuz bankalara giderek müracaatlarını gerçekleştirebilecek. Peki kredi kartı borç yapılandırma nasıl yapılıyor?

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Başvurusu Nasıl, Nereden Yapılır?

Ziraat Bankası ve Vakıfbank, birleştiren ihtiyaç kredisi adı altında uygun faizli kredi olanağı sunuyor. Başvurular Ziraat Bankası ve Vakıfbank şubelerinden gerçekleştirilmektedir. Bu banka şubelerine yanınızda TC numaranızın yazılı olduğu kimliğiniz ve çalışıyorsanız maaş bordronuzu alarak müracaat edebilirsiniz. Emekliyseniz ise sadece E-Devlet şifrenizi bilmeniz yeterli. Şayet geliriniz alacağınız krediyi karşılamıyor ise bir kefil ile yine kredi çekme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Bankalar kredi vermek için borçlu kartlarınızın iptalini talep ediyorlar. Krediniz genel müdürlük tarafından onay alırsa, kart aldığınız bankadan tüm kredi kartlarını ve toplam kart limitlerinin iptalinin sağlanması için, toplam kapama bakiyesini gösterir belge alıyorsunuz. Bu belgeyi Ziraat Bankası veya Vakıfbank şubelerine teslim ediyorsunuz.

Banka aldığınız krediyi EFT ile doğrudan borçlu olduğunuz banka veya bankalara iletiyor. Bu sayede de tek borçlu olduğunuz yer artık Ziraat Bankası veya Vakıfbank oluyor.

Bu yazımızda kredi kartı borç yapılandırma yasasından birikmiş, takibe düşmüş kredi kartlarınızı nasıl yapılandırabileceğinizi anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KREDİ KARTI BORÇ YAPILANDIRMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kredi kartı borç yapılandırma konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kredi kartı borç yapılandırma duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.