Kredi kartı asgari tutarı; banka tarafından size verilen kredi kartının harcamalardan sonra 1 ay içinde ödenmesi gereken ve tüm borca yüksek faiz işlemesini engelleyen minimum tutarıdır. Kredi kartı asgari tutarı belirli bir yüzdeye dayanarak belirlenir ve kişilerin ödeme zorluğu çektiği zamanlarda bir joker niteliği taşımaktadır.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı nasıl belirlenir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı her bankada farklılık gösteren bir durumdur. Minimum ödeme oranı ise yasalar ile belirlendiği için bunun üzerine çıkmaları mümkün değildir. Genel olarak asgari ödeme tutarı minimum %25 olarak hesaplanmaktadır.  • Kredi kartınız 15.000 liraya kadarsa ödenmesi gereken tutar %25 olarak belirlenmiştir,
  • 000 – 20.000 arası ise %30,
  • 000 ve üzeri ise %40 olarak belirlenmiştir.

Bazı bankalar taksitli alışverişlerinize göre hesaplamalar yapar ancak bazı bankalar bu tarz durumları göz önünde bulundurmadan direkt olarak toplam tutar üzerinden hesaplama yapabilir.

Birçok kişi asgari tutarı ödeyerek kredi kartı borcunun sonlanacağını düşünür ancak borcunuzun sadece bir kısmına faiz işlemesine engel olabilirsiniz. Tüm paranıza faiz işlemediği için size düşük faiz gibi gelebilir ancak aynı faiz kalan borca yansımaktadır. Asgari tutar ödemeye devam ederseniz her ay ödeyeceğiniz faiz miktarı da artacaktır çünkü borcunuzu geciktiriyorsunuz demektir.

Kredi kartı asgari tutarını ödenmezsem ne olur?

Bir kişi kullandığı kredi kartının en azından asgari tutarını ödemek zorundadır ve bu durum yasalar ile sabittir. Asgari ücretinizi de ödememeniz halinde banka hakkınızda işlem başlatma yetkisine sahiptir. İlk etapta 3 kereden fazla asgari tutar ödememeniz halinde nakit çekim işlemleriniz ve limit aşımlarınız kapatılır. Kredi kartınız 3 kereden fazla ve arka arkaya borcunuzu ödememeniz haline kullanıma kapatılır ve borcunuzu ödemeniz beklenir.

Ödeme yapmazsanız banka yasal olarak süreci başlatacak ve sizden parayı avukat yolu ile tahsil edecektir. Bu aşamaya gelmeden kartınızı bankada taksitlendirmeniz daha yerinde bir karar olacaktır. Kart borcunuz yüzünden kartınız iptal olursa bankalar sizi kara listeye alır ve kredi çekmeniz, kredi kartı almanız oldukça zorlaşır. Diğer sayfamızdan kredi kartı borcumu ödedim, kartım ne zaman açılır hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER KREDİ KARTI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kredi kartı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kredi kartı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.