Kredi kartı aidatı aynı hesap işletim ücreti ya da dosya masrafı iadesi gibi küçük de olsa can sıkıcı bir ödemedir. Ayrıca kimi zaman en olmadık zamanda alınması sebebiyle kişileri zor durumda bırakabilmektedir. Açıklanan rakamlara göre son bir sene içerisinde bankalar müşterilerinden 3.2 milyar lira kart aidatı aldılar.

Kredi Kartı Aidatı Geri Alınabilir Mi ?

Bankalar yaptıkları peşi sıra açıklamalarla bu ücretin yasal olduğunu ve geri talep edemeyeceklerini belirttiler. Ancak  bunun aksini belirten ve esas olan Yargıtay kararları mevcut. Öyle ki Yargıtay 13. Hukuk Dairesi tarafından verilen son karar neticesinde kredi kartı aidatlarının geriye dönük olarak alınabileceğini söylüyor. Bu konu hakkında da zaman aşımı 10 sene olarak belirlenmiş. Yani kredi kartı aidatını geri almak isteyen vatandaşlar son 10 sene içerisinde bankalara kaptırdıkları paraları geri alabilirler. Peki ama nasıl ?Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır ?

Kredi kartı aidatı iadesi için birkaç farklı yol bulunmaktadır. En başta bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı aidatı iadesi için talepte bulunmanız gerekir. Bazı bankalar müşterilerini uğraştırmadan bu ücreti iade ederlerken bazıları ise olumsuz yönde cevap vermektedirler. Ancak bu durumda kartınızı kapatmakla ve banka ile olan ilişiğinizi kesmekle tehdit edebilirsiniz. Bu durumda genellikle bankalar müşterilerini kaybetmemek için ücreti iptal ederler ya da pazarlık yapmaya başlarlar. Bu durumdan fayda sağlamak sizin elinizde.

Şayet bankanızı arayarak bir çözüm yolu oluşturamadıysanız diğer bir seçenek olan bankanıza kredi kartı aidatı itiraz dilekçesi yazmalısınız.  Bu dilekçeyi iadeli taahütlü gönderirseniz alan kişinin imzası da elinize geçecektir. Ancak ödemelerinizi aksatan ya da bankaya borcu bulunan birisiyseniz bu ilk iki yol sizin için uygun olmayabilir. Hali hazırda bu yol ile de olumsuz cevap almışsanız o zaman kredi kartlarına ait geriye dönük 10 yıllık ekstreler ile kredi kartı alırken imzalamış olduğunuz sözleşmenin bir nüshasını kredi kartı aidatı iadesi dilekçesi örneği ile birlikte Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunarak ilgili bankayı şikayet edebilirsiniz. Tüketici hakem heyetlerinde davalar genellikle 1 ila 3 ay arasında sürmektedir ve sonuçlar yine büyük ihtimalle müşterilerin lehine çıkmaktadır.

Kredi Kartı Aidatı İadesi Dilekçesi Örneği

………………………….. KAYMAKAMLIĞI
TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

Şikayet eden : ……………………………….
Şikayet edilen : ………………..
Konu :Kredi kart aidatın iadesi hk.

1. ……………….. Bankasına ait ………………………… ’nolu kredi kart hamiliyim.
2. Kredi kartıma ait …./…./……. son ödeme tarihli hesap ekstresi ile kredi kart üyelik ücreti adı altında …..,00 TL borç tahakkuk ettirilmiştir.
3. Banka ile aramda tanzim edilmiş KREDİ KARTLARI ÜYELİK SÖZLEŞMESİNDE kart ücreti alınacağı belirtilmişse de, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasanın 6. maddesi gereğince, bu sözleşme;
a. Önceden hazırlanmış, standart sözleşmedir.
b. Dolayısıyla sözleşme koşulları benimle müzakere edilmemiştir.
c. Sonuç olarak sözleşmenin o maddesi banka tarafından tek taraflı olarak sözleşmeye konmuş, haksız bir koşuldur.
4. Bu konuda Yargıtay 13. H.Dairesi ekteki örnek kararlarıyla, kart ücretinin hukuksuzluğunu iki kez kanıtlamıştır.
5. Yukarıdaki nedenlerle tahakkuk ettirilmiş bulunan …..,00 TL tutarındaki, kredi kart üyelik ücretinin tarafıma iadesine karar verilmesini arz ve talep ederim.

 

Adres: Adı – Soyadı
…………………………………………
İmza
………………………………………….

…………………………………………. Tarih: …./…./……

Ekler
1- …/…/200… son ödeme tarihli hesap ekstresi
2- 13 Daire-Yargitay-Karari-Zonguldak
3- 13 Daire-Yargitay-Karari-Balikesir
4- Sanayi ve tic. Bakanlığı Ticaretin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü Genelge No: 2008/5

Kredi Kartı Aidatı Kimlerden Alınmaz?

Bazı durumlarda kredi kartı aidatı müşterilerden talep edilmez. Şayet öğrenci kartınız varsa, elektrik, su, internet gibi faturalar için otomatik ödeme talimatı vermişseniz, ya da bankanızın bireysel emeklilik ya da başka herhangi bir hizmetinden yararlanmışsanız bankalar hesap işletim ücreti istememektedir. Ancak her banka farklı şartlar gözetmektedir. Bu sebeple bankanın müşteri hizmetlerini arayarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bankaların Müşteri Hizmetleri Telefon Numaraları

 • Ziraat Bankası 444 00 00
 • İş Bankası  444 02 02
 • Akbank 444 25 25
 • Yapı-Kredi 444 0 444
 • Finansbank 444 0 900
 • Bank Asya 444 1 500
 • Garanti Bankası 444 0 333
 • Halkbank 444 0 400
 • Vakıfbank 444 0 724
 • Türkiye Finans 444 2 444
 • Albaraka Türk 444 5 666
 • TEB 444 0 666

Bu yazımızda kredi kartı aidatı iadesi, kredi kartı aidatı nasıl geri alınır, kredi kartı aidatı şikayet dilekçesi, kredi kartı aidatı iadesi dilekçesi örneği , kredi kartı aidatı geri alma ve bunun hakkında verilmiş Yargıtay kararlarına yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ve görüşlerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.


DİĞER KREDİ KARTI AİDATI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kredi kartı aidatı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kredi kartı aidatı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.