Kredi Borcumdan Dolayı Babamın Evine İcra Gelir Mi?

Günümüzde hemen herkesin kredi kartı borcu bulunmaktadır. Bu borcun düzenli bir biçimde ödenmesi halinde herhangi bir problem çıkmayacağını söyleyebiliriz. Fakat istem dışı ya da çeşitli ihtiyaçların olması neticesinde kredi borcu aksatıldı ve her ay düzenli bir şekilde ödenmez hale geldi. Peki, ne olacak? Kredi borcu olanların en çok merak ettikleri konuların başında bu geliyor.

 Kredi Borcumu Ödemezsem Babamın Evine İcra Gelir Mi?

Bilindiği gibi kredi borçları ödenmediği zaman bankalar da yasal haklarını kullanarak, hukuk yöntemlerine başvururlar. Çünkü burada kişi bir sözleşme ile borcu ödeyeceğini temin etmiştir. Ancak ödenmediğinde bankalar yasal yollarla bu borcu almaya çalışırlar. Özellikle borcunuzu ödemediğiniz son zamanlarda banka sizi sıklıkla aramaya başlar. Borcu ödemezseniz haciz işlemleri başlayacak diye bazı uyarılar yaparlar. Eğer yine ödemezseniz, bu sefer haciz işlemlerini gerçekten başlatırlar. Ancak bundan önce genellikle nüfusunuzun olduğu eve bir haciz kağıdı gönderirler.Eğer babanızın evinde ikamet ediyorsanız, bu kağıt oraya gelecektir. Ancak nüfusunuz ayrı bir yerdeyse haciz kağıdının babanızın evine gitmeyeceğini bilmeniz gerekiyor. Bunun dışında haciz babamın evine mi gelir sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. Eğer babanızla aynı evde oturuyorsanız bu sorunun cevabı evet olacaktır. Yani anne ve babanızla birlikte yaşıyorsanız, haciz memurları bunu sizin eviniz sayarak, buradaki eşyaları alıp götürebilirler. Yani sizin borcunuz olduğu halde, aileniz de bu durumdan kesin olarak etkilenecektir. Fakat burada ince bir detay bulunmaktadır. Ailenizin evine haciz işlemleri için gelindiğinde sadece size ait eşyalar haczedilebilir. Şayet evdeki eşyaların faturası duruyorsa ve size ait değilse bu eşyalara haciz işlemi uygulanamaz.

 İcra Memurları Neden Bulunduğunuz Evin Eşyalarını Alır?

Son zamanlarda özellikle öğrencilerin çok fazla kredi kullandığını söylemek mümkündür. Genellikle dar bir gelirleri olan öğrenciler bir aksama yaşadıkları andan itibaren, kredi borçlarıyla uğraşmak zorunda kalıyorlar. Ancak ekstra bir gelir olmadığından dolayı bu borcu ödemeleri genellikle pek mümkün olmuyor. Bu durumda bankaların haciz işlemleriyle karşı karşıya aklıyorlar. Öğrenciler genellikle gittikleri şehre nüfus kayıtlarını almadıkları için bu hacizlerde aile evine geliyor.

 İcra memurları kişi nerede oturuyorsa orada bulunan mallara el koyarlar. Yani sizin nüfusunuz babanızın evindeyse önce haciz kağıdı daha sonra da haciz memurları oraya gelecektir.

Böyle bir durumda, eğer nüfusunuz ailenizin olduğu evdeyse bunu almalısınız. Yani güncel olarak oturduğunuz, mümkünse değersiz eşyaların olduğu bir eve nüfus kaydınızı alın. Bir diğer yöntem ise ne yapıp edin, borcunuzu bir şekilde kapatmaya çalışın. Bankayla iletişime geçerek, borcunuzu yapılandırmak istediğinizi belirtin. Muhtemelen bu size biraz da olsa zaman kazandıracaktır.

Bu yazımızda ailemin yanında kalıyorum haciz gelir mi, çocuğun borcundan dolayı eve haciz gelir mi, annemin babamın evine haciz gelir mi, benim borcumdan veya oğlunun borcundan dolayı babaya aileme haciz gelir mi konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HACİZ İŞLEMLERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, haciz işlemleri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan haciz işlemleri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.