Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu, hemen hemen herkesin yaşadığı bir süreçtir. Kredi kartı ya da ihtiyaç kredisi çekerek birçok kişi ihtiyaçlarını gidermekte fakat bazı şartlardan dolayı borçlarını zamanında ödeyememektedir. Bu durum için izlenecek yol 2015 tarihinde çıkan Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Kanunudur. Bu kanunda 18. Maddede bulunan birbirini takip eden minimum 2 aylık taksit ödemesi yapılmadığı zaman banka, tüketiciye 1 ay süre vermektedir. Bu süre zarfında tüketici borcunu ödemekle yükümlüdür. Banka isterse bu süre zarfında bütün borcunu da isteyebilir. Toplam olarak 3 aylık birbirini takip eden 2 aylık taksit ödemesi dikkat edilir. Aksi bir sonuç olursa ve tüketici yine ödemekte zorlanırsa geri kalan durum tamamen bankanın iyi niyetliğine kalmıştır.

Bunun yanı sıra kredi borcu ödenmediği zaman bankalar %30’a kadar faiz uygulaması yapabilmektedir. Bunun için yasal takip sürecinin başlaması gerekmektedir. Açıkçası aylık faiz olarak %1 üstünden kredi aldıysanız en çok aylık %1,30 olarak faiz uygulanabilmektedir. Ancak bu oran konut, ihtiyaç ve taşıt kredileri için gecikme faiz oranları değişiklik gösterebilmektedir.Kredi borcu ödenmediği zaman akıllarda bir soru daha geliyor. Ödenmeyen kredi borçlarına faiz üstüne faiz gelir mi sorusudur. Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Kanununda belirtilen maddelere göre gecikme durumunda tüketici için uygulanan faiz sonrası faiz eklenilemez. Örneğin, yasal takip süreci başladı ve kredi ya da kredi kartınızın ödemeleri de gecikmesine rağmen ödeyemediniz. Banka faiz ekledikten sonra bir daha gecikme faizi ekleyemez. Sadece kalan anapara üzerinden hesaplanacak şekilde ilk faiz eklenir, daha sonra eklenmez.

Kredi ödemeleri geciktikçe tüketicilerin kredi notları da aynı şekilde düşmektedir. Peki, bankalar ile anlaşma yapılabilir mi sorusuna yanıt olarak şunu ekleyebiliriz. Bankalar genel olarak anlaşma yoluna sıcak baksalar da alternatif ödeme kısımlarında bankaları ikna etmek çok zordur. Kredi notunuz düşük olduğundan dolayı bu tamamen bankaların iyiliğine kalmış olur. Ancak şöyle bir yöntem geliştirilebilir. Eğer kredi ödemelerinizi ödeyemeyecek durumda olursanız ve gecikme faizi gerçekleşmeden banka ile görüşürseniz, banka tüketiciye farklı ödeme planı hazırlayarak tüketici için daha rahat ödeme imkanı sunar.

Kredi borcunu ödenmediği zaman Borç Kapatma Kredisi kullanılarak farklı bankalar aracılığı ile borçlarınızı bu kredi ile kapatabilir ve bütün borçlarınızı tek bir yerde toplayabilirsiniz. Ancak bunu gerçekleştirmek için kredi notlarınızın yeterli düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz. Kabul edilirse anlaştığınız banka sizin için tüm borçları ödeyecek ve kendi faiz oranları ile sadece bu bankaya borcunuz olacaktır.

En sık sorulan sorulardan bir tanesi de, kredi borcumdan dolayı maaşıma haciz gelir mi sorusudur. Bankalar kredi gecikmelerinde tüketicilerin taşınmaz bütün mülklerine haciz getirebildiği gibi maaşlara da haciz getirebilir. Ancak en çok 4’te 1 kadar maaşları otomatik olarak çekebilmektedir. Şayet bundan da kaçınılırsa banka takip başlatarak taşınmaz mülkünüz olduğunu görürse anında haczedebilir.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir Mi?

Birçok insan ihtiyaçlarından dolayı kefille ya da kefilsiz ihtiyaç, konut ya da taşıt kredisi almaktadır. Kimileri kredi alırken taşınmaz mülklerini gösteriyor ya da göstermeden alıyor. Kredi çektikten sonra belli bir yere ödeme problemi çekmediniz. Ancak bir noktadan sonra çoğu kişide olduğu gibi kredi ödemelerinizde zorluk çekiyor ve geciktirmeye başlıyorsunuz. Yasa gereği üst üste 2 kere kredi ödemesi gecikirse banka tüketiciye 3 ay vakit vererek bütün borçlarını ödeme hakkı veriyor. Bu zaman zarfında yine geciktirilirse banka yasal takip başlatabilmektedir. Bu durum birçok kredi ya da kredi kartı kullananlar için yaşanılmış bir durumdur.

Banka bu durumda avukata verir ve borcunu alabilmek için hemen hemen her gün telefon aramaları gelmektedir. Bankaya olan borç ödenmediği sürece de bu böylece devam eder. Banka bütün evrakları avukata verdikten sonra avukatlık ücreti de tüketiciye ait olur. Eğer tüketici ödeme yapacağını belirtirse o zaman avukatlık ücreti düşer. Ancak ödeme yapmayacağını belirtir ya da hiç cevap vermez ise belli bir süre sonra avukat tüketici hakkında soruşturma başlatır. Taşınmaz mülkü var ise keşif gönderir. Bu keşif ekibi eve gelerek borca göre eşyalara ya da eve haciz getirebilir. Bu eşyalar TV, beyaz eşyalar, koltuk takımları, teknolojik cihazlar ve daha fazlası olabilir. Ancak eşyalar haciz edilmeyecek kadar değersiz ise eşyalara haciz işlemi gerçekleşmez. Ayrıca ev kiralık ise o zaman banka hesaplarına ve maaşa haciz gelebilmektedir.

Son yıllarda gelen yasalar sayesinde bankaların her şeyi haciz edebilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Yani banka ya da avukat haciz konusunda tehdit yaparsa kendi avukatınıza ve yasal haklarınıza başvurmalısınız. Çünkü avukatlar haciz gelecek diye blöf yaparak tüketicileri korkutabilmektedir. Ülkemizde de birçok kişi hacizden korktuğu için borçları ödemek için borçlara girer ve çıkılmaz yola girerek kendilerini kurtaramaz. Her ihtimale karşı kredi borcu gecikiyorsa ya banka ile anlaşma yapmanız gerekiyor. Ya da farklı yollar deneyerek borcunuzu kapatmanız gerekiyor. Aksi halde borç ve kredi yüzünden tüketicilerin daha çok başı ağrıyabilir.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Kredi borçlarından dolayı en çok korkulan ve sorulan sorulardan bir tanesi de borç ödenmezse hapis cezası var mıdır sorusudur. Bankalar, tüketicilere 90 gün süre vermelerine rağmen ödeme yapmayanlara inisiyatifine bağlı olarak 1 hafta gibi bir süre daha vermektedir. Eğer yine tüketici ödemesini yapmaz ise banka yapılandırmaya giderek tüketici ile anlaşma yapmak ister. Eğer tüketici kabul ederse bir şekilde ödeme planı ve tüketiciyi zorlamayacak derecede kredi yapılandırılır. Eğer tüketici kabul etmez ya da kabul ettiği halde yapılandırma için ödeme yapmaz ise yasal takip ve hukuki süre başlar. Bu durumdan sonrası tüketicileri daha da zorlamaktadır.

Bu durumda bankalar her şeyi ve bütün belgeleri avukatlara verir geri kalan işleri avukatlar yapar. Bu durumdan sonra tüketicilerin telefonlar hiç susmamaktadır. Önce avukatlar anlaşmaya varmak ister. Ancak olumlu bir tepki almayınca haciz ile korkutur. Eğer bundan da olumlu bir tepki almaz ise hapis cezasına kadar blöfünü abartır. Ancak bilinmesi gerekiyor ki anayasada 38. Maddede bu açıkça belirtilir. Hiçbir şekilde hiç kimse sözleşme gereği taahhüdünü yerine getirmez ise kesinlikle özgürlüğü elinden alınamaz, mahrum edilemez ve hapis cezası verilemez. Fakat bir husus var ki buna dikkat etmelisiniz.

Avukatların blöflerine kesinlikle inanmamalı ve tehditlere aldırış etmemelisiniz. Bu tür yalanları avukat borçlarınızı ödemeniz için söylemektedir. Ancak bir durum var ki sizi 3 aya kadar hapis cezasına çarptırabilir. Her ne kadar maaşlarınıza ve banka hesaplarınıza haciz getirilebilse de tek bir durumdan dolayı hapis cezası alabilirsiniz. Yasal takip süreci başladıktan sonra avukatlar tüketiciye bir ödeme planı sunar. Bu ödeme planı tüketici için daha kolay gibi görünür. Tüketici bunu imzalar ancak altında yatan şartları göremez. Bu taahhüt yüzünden hapis cezası yenilebilir. Eğer bu ödeme planına rağmen borç geciktirildiyse icra müdürünün de imzası bulunuyorsa tüketici borcunu ödeyemediği için 3 aya kadar hapis cezası alabilmektedir. Bunun için imkanınız yok ise bu ödeme planını kabul etmemeli ve imzalamamalısınız. Durumunuz var ise bu planı kabul etmeli aksi halde hapis cezası alabilirsiniz.


DİĞER KREDİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kredi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kredi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.