KPSS P94 Nedir, Ne Demektir?

Adayların KPSS sonuçlarının açıklanmasının akabinde tercih yapmadan önce göz önünde bulundurulmaları gereken bazı puan türleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de KPSSP94 puan türüdür. KPSS P94 puanı, ortaöğretim mezunu KPSS genel yetenek ve genel kültür sorularının çözümünün getirmiş olduğu bir puan türüdür. Yani KPSS P94 puan türü, ortaöğretim ( lise ve dengi bir okuldan mezun ) memur atamalarında esas alınmaktadır.

KPSS P94 Puanı Nasıl Hesaplanır?

KPSS P94 puan türü hesaplamasında genel kültür ve genel yetenek testleri aynı oranda etkiye sahiptir. Hesaplama için standart sapma gibi küçük farklılıklar olabileceği göz önünde bulundurularak 40 + Toplam net x 0.5 gibi bir formülü kullanabiliriz.Lise 2-3 ve 4. Sınıfta okuyanlar, ön lisans 1-2 sınıfta olanlar ve üniversite 1-2-3-4 sınıfta olanlar lise düzeyinde KPSS sınavına katılarak KPSS P94 puan türünden puana sahip olabilirler. Lise düzeyinde yapılacak olan KPSS sınavı 2 sene süre zarfında geçerliliğini korumaktadır.

KPSS P94 Puanıyla Alan Kurumlar Hangileridir?

KPSS P94 puan türü ile bir çok kurum ve kuruluş memur alımı gerçekleştirmektedir. Bu kurumların ilanlarını https://www.devlette.com/personel/ adresinde vermekteyiz. İlgili sayfayı takip ederek ve sosyal ağlardan bizleri takip ederek bu ilanlardan haberdar olabilir ve ilanlara başvuru yapabilirsiniz. Genel olarak belediyeler, Diyanet İşleri Başkanlığı, Askeri kurumlar, SYDV ve diğer sözleşmeli personel alımı gerçekleştiren kamu kuruluşları KPSS P94 puan türü ile personel alımı, memur alımı gerçekleştirmektedir.

Bu yazımızda KPSS P94 puan türü nedir, KPSS P94 ile girilebilecek yerler, hangi memurluklar, memur alımı yapan kurumlar, puanı ile nereye girilir, nereye atanabilirim, girilebilecek yerler hakkında detaylı bilgiler verdik. KPSS P94 puan türü hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.