KPSSP93 Puan Türü Nedir?

KPSSP93 puan türü ön lisans mezunlarına yönelik olarak uygulanmakta olan KPSS sonucunda oluşturulan bir puan türüdür. İki senelik üniversitelerden mezun olmuş adaylar çift yıllarda ve genel itibariyle Eylül gibi yapılan KPSS Ön lisans sınavına katılırlar ve bu sınavın sonucunda bir puan alırlar. Bu puan türü KPSSP93 olarak bilinmektedir.

KPSSP93 puanı için adaylara Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri yöneltilir. Her ikisinde de 60’ar soru olmak üzere bu iki testte toplam 120 soru vardır. Genel Yetenek testinin 30 sorusu Türkçe, 30 sorusu Matematik sorularından oluşur. Genel Kültür testinin ise 27 sorusu Tarih, 18 sorusu Coğrafya, 9 sorusu Vatandaşlık Bilgisi ve 6 sorusu güncel bilgilerle ilgili sorulardan oluşmaktadır.KPSSP93 puanı nasıl hesaplanır?

KPSSP93 Puanının hesaplanma formülü şu şekildedir;

40 + (Toplam net X 0.5)

Örneğin; Burcu KPSS Önlisans sınavında yer alan 120 soruda 98 net yapmıştır. Burcu’nun KPSSP93 puanı kaçtır?

40 + (98 X 0.5)= 89

KPSSP93 Puanı İle Nereler Tercih Edilir?

KPSS P93 puanı ön lisans mezunu memur atamalarında esas alınır. Tercihlerde ön lisans mezunu alımı yapan kurumlar tercih edilir. Bu kurumların bütün ilanlarını yine www.devlette.com adresimiz üzerinde paylaşmaktayız.  Bu ilanları takip ederek ilgili kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz. Tüm bu iş ilanlarına ve alım yapılan kurumlara KPSS tercih kılavuzu vasıtası yayınlandığı vakit, yine bu kılavuz ile erişebilirsiniz.

Kamu Personeli Seçme Sınavında çok sayıda bilinmeyen nitelik kodu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de KPSSP93 puan türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda KPSSP93 puan türü nedir,  KPSSP93 ne demektir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan KPSS branş sıralaması nasıl öğrenilir bakabilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.