KPSS sınavına girmiş olan adayların sınav sonuçlarına göre çok sayıda puan türünde hesaplama yapılmaktadır. Kurum ve kuruluşlar bu puan türlerine göre alımlar gerçekleştirmektedir. Çok sayıda puan çeşidinin olması KPSS sınavına giren adayların aklında soru işaretleri yaratmaktadır. Bu puan türlerinden bir tanesi de KPSSP3 puan türüdür. Peki KPSSP3 puanı nedir, ne demektir, ne oluyor? KPSSP3 puan türü ile alan kurumlar hangileridir?

KPSSP3 Puan Türü Nedir, Ne Demektir?

KPSSP3, lisans mezunu kişilerin genel itibariyle Temmuz ayında yapılan “Genel Kültür” ve “Genel Yetenek” sınavlarında elde edilen net puanın hesaplanması sonucunda ortaya çıkan bir puan türüdür. B grubu kadrolar için iki senede bir KPSS sınavı yapılmasından dolayı KPSSP3 puanı 2 sene geçerlidir. KPSSP3 puanı her sene hesaplanır ancak çift yıl dediğimiz ( 2014, 2016, 2018… gibi) yıllarda alınan p3 puanları merkezi yerleştirmelerde kullanılmaktadır.Lisans KPSS’ye giren adayların puanları P3 puan türü ile hesaplanırken, Ön lisans KPSS’ye giren adayların puanları P93 puanı ile ve Ortaöğretim KPSS’ye giren adayların puanları ise P94 puan türüne göre hesaplanmaktadır. KPSSP3 puan türü genel itibariyle KPSS’ye giren adayların en fazla sahip oldukları puan türlerinden bir tanesidir. Çünkü sınava başvuru yapan adayların Cumartesi sabah oturumuna katılmaları zorunludur ve genel yetenek ile genel kültür testlerinden bir soru işaretleyenlerin P3 puan türü otomatik olarak hesaplanır.

KPSSP3 Puanı İle Alım Yapan Kurumlar Hangileridir?

KPSSP3 puan türü genel olarak mühendislik, memur, tekniker, hemşire, teknisyen ve psikolog kadrolarına yapılan memur alımlarında kullanılmaktadır. KPSSP3 puan türü hesaplamasında genel yetenek testi %50 ve genel kültür testi de %50 etkilidir. KPSSP3 puan türünün hesaplanmasında yabancı dil sınavının herhangi bir etkisi ise bulunmaz. KPSSP3 puan türü ile çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu memur alımı gerçekleştirir. Bunların isimleri oldukça uzun olduğu için tek tek veremiyoruz. Ancak https://www.devlette.com/personel/ sayfasından gerçekleştirilen bu alımlara yönelik ilanlara ulaşabilirsiniz.

KPSSP3 Puanı Nasıl Hesaplanır?

  • Genel yetenek, genel kültür ve eğitim bilimleri testleri için adayın doğru cevaplarından yanlış cevap sayısının dörtte biri düşülerek ham puanlar bulunmaktadır. Ham Puanlara ait aritmetik ortalama ve standart sapmalar hesaplanır.
  • Standart Puan = 10 * ((Adaya ait ham puan – Teste ait aritmetik ortalama) / Standart Sapma) + 50 formülüyle her test için bulunan standart puanlarda adayın ağırlıklı standart puanı bulunur.
  • Toplam Net Sayınız x 0,5 + (Toplam Net Sayınız-65)/4+28 = Kpssp3 puanı

Bu yazımızda KPSSP3 puan türü nedir, ne demektir, KPSSP3 ile alan kurumlar, memur alan yerler, alınan memurluklar nelerdir? KPSSP3 ile nerelere atanabilir, kaç yılda bir yapılır ve kaç yıl geçerlidir? KPSSP3 puan hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.