Kamu Personeli Seçme Sınavı yani bilinen kısa adıyla KPSS sınavı açıklandı. Ancak sınav sonuçlarında çok sayıda puan türü bulunmaktadır. Adaylar bu puan türlerinin hangi anlama geldiğini ve ne işe yaradıklarını merak etmektedirler. Kamu kurum ve kuruluşları bu puan türleri ile personel alımı gerçekleştirmektedir. Bunlardan bir tanesi de KPSS P2 puan türüdür. Peki KPSS P2 puan türü nedir, ne işe yarar?

KPSS P2 Puan Türü Nedir, Ne Demektir?

KPSSP2, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonucunda oluşan puan türlerinden biridir. Lisans mezunlarını ilgilendirir. Sözel Ağırlık olması düşünülerek belirlenmiştir.  Burada bilmeniz gereken P2 puanının KPSS Lisans sınavı sonrası hesaplanmasıdır. Yani ön lisans ve ortaöğretim KPSS’ye giren adayların P2 puanı hesaplanmaz. Yalnızca en az 4 yıllık fakülte mezunlarının girebileceği KPSS Lisans sınavına giren adayların p2 puanı hesaplanmaktadır. Peki KPSS P2 puan türü nasıl hesaplanmaktadır?KPSS P2 Puan Türü Nasıl Hesaplanır?

Genel Yetenek: %60 Genel Kültür: %40

KPSS P2 puan türü hesaplanmasında %60 Genel Yetenek, %40 Genel Kültür testi etkili olmaktadır.

KPSS P2 Puan Türü İle Alan Kurumlar Hangileridir?

  • Sermaye Piyasası Kurulu Bilişim Personeli alımı,
  • SPK Uzman Yardımcısı (Mühendis),
  • Kalkınma Bankası Uzman Yardımcısı,
  • Vakıfbank Müfettiş Yardımcısı,
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Uzman Yardımcısı,
  • Diyanet İşleri Uzman Yardımcısı,
  • Milli İstihbarat Teşkilatı Personeli alımı

gibi kurumlar KPSS P2 puanı ile alımlar gerçekleştirmektedir. Bu saymış olduklarımız KPSS P2 ile alım yapan kurumlardan sadece bazılarıdır.

Bu yazımızda KPSSP2 puanı nedir, ne demektir, ne işe yarar, nasıl hesaplanır, KPSSP2 puan türü ile alan kurumlar hangileridir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.