Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi yani bilinen kısa adı ile ÖSYM tarafından KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi yani ÖABT sınavı gerçekleştirilmektedir. Bu sınav sonucunda adayların birçok puan türü hesaplanmaktadır. Bunlardan bir tanesi de KPSSP121 puan türüdür. Sınava katılmış ve akabinde KPSSP121 puan türü hesaplanmış olan adaylar ise bu puan türünün ne anlama geldiğini merak ediyorlar. Peki KPSSP121 nedir, ne işe yarar, nasıl hesaplanır?

KPSSP121 Nedir, Ne Demektir?

2013 yılından bu yana öğretmenlere KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi yani ÖABT sınavı uygulanmaktadır. KPSSP121 puan türü, ÖABT sınavının ve diğer KPSS sınavlarının ( genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimleri ) ortak puan türüdür. ÖABT’ye katılan adayların KPSSP121 puan türü hesaplanacaktır. Söz konusu olan alanlarda bu puan türü esas alınarak yerleştirme işlemleri yapılacaktır. KPSS P121 puanı aşağıdaki liste halinde sunduğumuz 17 Branştan Öğretmen olarak atanmak isteyen öğretmen adaylarının atanması sürecinde bakılacak olan puan türüdür.Adaylar, Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (Almanca, İngilizce), Rehberlik, Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden atamaları gerçekleştirilir.  ÖABT Sınavı sadece ÖSYM tarafından belirlenen 17 Branştan Öğretmen olarak atanmak isteyen öğretmen adaylarını ilgilendirmektedir. Diğer adaylar için ÖABT Sınavına girme zorunluluğu yoktur.

KPSSP121 Puanı Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle KPSSP121 Puanının hesaplanması için Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavı, Eğitim Bilimleri sınavı ve ÖABT Sınavına girmiş olmanız gerekmektedir. Aşağıda hesaplama için formül yer almaktadır.

Genel Kültür – Genel Yetenek Netiniz x 0.15 + Eğitim Bilimleri Netiniz x 0.15 + Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) netiniz x 0.6 + 40 = KPSSP121 Puanınız

Örneğin GK-GY testinden 80, Eğitim Bilimlerinden 60, ÖABT’den 40 net yapmış bir adayın tahmini puanı şöyle hesaplanır.

  • 80 x 0.15= 12
  • 60 x 0.15= 9
  • 40 x 0.6= 24
  • 12 + 9 + 24 + 40 = 85
Sınav Sonuca Etkisi
Eğitim Bilimleri 0.20
Genel Yetenek 0,15
Genel Kültür 0,15
ÖABT 0,50

Ancak bu yapılan hesaplama çoğu zaman net sonucu vermemektedir. Bunun nedeni ise standart sapmadır. Standart sapma sayesinde soruların değerleri artabilir veya düşebilir. KPSSP121 puanı ÖABT sınavı sonucunda hesaplanan bir puan türü olmasından dolayı da 2 sene süre zarfında geçerlidir.

KPSSP121 puan türü nedir, ne demektir, nasıl hesaplanır? KPSSP121 ile alan kurumlar, puan hesaplama robotu, hangi puan türü, puanıyla alan yerler, kaç yıl geçerlidir, puanıyla nerelere girilir konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.