KPSS sınavı sonucunda hesaplanmakta olan çok sayıda puan türü bulunmaktadır. Bu puan türlerinin ne işe yaradığı, hangi kurum alımlarında kullanıldığı gibi çeşitli sorular da sınava katılım gösteren adayların merak ettikleri konuların başında yer almaktadır. Bu puan türlerinden bir tanesi de KPSSP10 puan türüdür. KPSSP10 ne işe yarar, nedir yazımız devamında detaylı olarak anlattık.

KPSSP10 Puan Türü Nedir, Ne Demektir?

KPSSP10 puan türü öğretmen atamalarından kullanılmakta olan bir puan türüdür. KPSSP10 puan türü ÖABT yani KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne girmesi gerekmeyen ancak ortak olan diğer 3 alandan sorumlu olan adayların puan türünü ifade etmektedir. Burada bahsi geçen diğer 3 alan; genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimleridir. Peki KPSSP10 puanı nasıl hesaplanır?KPSSP10 Puan Türü Nasıl Hesaplanır?

KPSSP10 puanının hesaplanması için Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavı ile Eğitim Bilimleri sınavına girmeniz yeterlidir. Elektronik Öğretmenliği, Bilgisayar Öğretmenliği, Müzik Öğretmenliği, Metal Öğretmenliği, Yapı Öğretmenliği, Beden Eğitimi Öğretmenliği gibi diğer öğretmenlik dallarında atana bilmek için almanız gereken KPSSP10 türü için puan hesaplaması yapılırken hangi sınavın puana ne kadar etki ettiğini aşağıdaki listeden görebilirsiniz.

  • Genel Yetenek: 0,30
  • Genel Kültür: 0,30
  • Eğitim Bilimleri 0,40 ağırlığa sahiptir.

KPSSP10 Puan Türü İle Alan Kurumlar Hangileridir?

KPSSP10 puan türü öğretmen atamalarında, ÖSYM sınav hizmetleri uzmanı alımlarında, Jandarma Genel Komutanlığı personel alımlarında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı subay alımlarında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı açıktan memur alımlarında ve daha çok sayıda kurum tarafından yapılan alımlarda kullanılmaktadır.

Bu yazımızda KPSSP10 puan türü nedir, ne demektir, nasıl hesaplanır, puanı hesaplaması. KPSSP10 hangi bölümler, puan türü ile alan kurumlar, hesaplama formülü, puanı ile nerelere başvurulur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.