KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı sonunda hesaplanmakta olan çok sayıda puan türü bulunmaktadır. Kurumlar bu puan türleri ile personel alımları gerçekleştirmektedir. Bu yüzden sınava katılmış ve sonuçlarını inceleyen adaylar hangi puan türünün ne işe yaradığını, nasıl hesaplandığını merak etmektedirler. Bu puan türlerinden bir tanesi de KPSSP1 puan türüdür. Peki KPSSP1 puan türü nedir, ne işe yarar, nasıl hesaplanır?

KPSSP1 Puan Türü Nedir, Ne Demektir?

KPSS P1 Puanı Kamu Personeli Seçme Sınavının (KPSS) Genel Kültür ve Genel Yetenek derslerinden oluşan puan türlerinden biridir. Sayısal Ağırlık olması düşünülerek belirlenmiştir. P1 ile alım yapan kurumlar da Matematiğe verdikleri önem neticesinde bu puan ile alım yapma yoluna gitmişlerdir. Peki KPSS P1 puanı nasıl hesaplanıyor?KPSSP1 Puanı Nasıl Hesaplanır?

Bu puan türü sadece Genel Yetenek – Genel Kültür testi baz alınarak hesaplanır. KPSSP1 puanının hesaplanmasında Genel Yetenek testi % 70, Genel Kültür testi ise % 30 etkilidir.

Puan Hesaplama Formülü:

Genel Yetenek netiniz x 0.7

Genel Kültür netiniz x 0.3

+ 40= KPSSP1 puanınız.

Örneğin; 50 GY, 40 GK neti olan bir adayın puanı şu şekilde hesaplanır; 50 x 0.7= 35, 40 x 0.3=12, 35+12+40=87

KPSS P1 İle Alım Yapan Kurumlar Hangileridir?

  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Memur kadrosu (Hukuk, SBF, İİBF ve İstatistik, Bankacılık ve finans, Matematik, Endüstri mühendisliği bölüm mezunları için)
  • Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği Uzman Yardımcılığı kadrosu ( İnşaat Mühendisliği, Mimarlık ve Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunları için)
  • Rekabet Uzman Yardımcılığı kadrosu (Bilgisayar Mühendisliği, İstatistik ve Bilgisayar, Matematik ve Bilgisayar bölümü mezunları için)
  • İhracatçı Birliklerinin İdari Memur kadrosu (Hukuk, SBF, İİBF ve Mühendislik fakülteleri mezunları için)
  • İller Bankası A.Ş. Teknik Uzman Yardımcılığı kadrosu (Mühendislik fakülteleri, Mimar ve Şehir Bölge Planlama bölümü mezunları)
  • Diyanet İşleri Başkanlığı Uzman Yardımcılığı kadrosu (En az dört yıllık dini yükseköğrenim mezunları için)
  • Sermaye Piyasası Kurulu Bilişimci kadrosu (Mühendislik fakültesi mezunları için)
  • Savunma Sanayi Müsteşarlığı Uzman Yardımcılığı kadrosu (Mühendislik fakültesi mezunları için)

Bu yazımızda KPSSP1 puanı nedir, ne demektir, ne işe yarar, nasıl hesaplanır, KPSSP1 puan türü ile alan kurumlar hangileridir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.