Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkındaki Genel Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile değiştirildi. Alınan bu ani karar ile KPSS puanları geçerlilik süreleri, KPSS kaç yıl geçerli, KPSS ne kadar geçerli gibi konularda değişikliğe gidilmiş oldu. İşte detaylar ..

KPSS Puanlarının Geçerlilik Süreleri Değiştirildi !

Bundan böyle KPSS sonuçları, KPSS geçerlilik süresi, bir sonraki sınavın yapıldığı tarih değil, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklandığı tarih itibariyle sona erecek. İlgili maddenin eski hali: “KPSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS’de elde edilecek puanın geçerlilik süresi bir yıldır. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder. ” şeklindeydi.  Yapılan değişiklik ile ilgili madde  “KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS’de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yıldır. Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.” halini aldı.Bu değişiklik ile KPSS sonuçlarının geçerlilik süresi, bir sonraki sınavın yapıldığı tarih değil, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklandı tarih itibariyle sona erecektir. Örnek vermek gerekirse 2017 KPSS lisans sınavı 16.6.2017 tarihinde açıklanacak. Buna göre 2016 KPSS sonuçları 16.6.2017 tarihine kadar geçerli olacaktır. Kurum’dan yapılan açıklamaya göre bu değişikliğin yapılmasındaki esas amaç 2016 KPSS puanı ile 2017 Haziran yerleştirmelerinde adayların tercih yapabilmesinin sağlanmasıdır.

Bu haberimizde KPSS lisans puanının geçerlilik süresi, KPSS önlisans puanı geçerlilik süresi, KPSS puanlarının geçerlilik süreleri, KPSS kaç yıl geçerli gibi konularda detaylı bilgilendirmeler yaptık. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.