Kamu Personeli Seçme Sınavı ya da bilinen kısa adı ile KPSS, ÖSYM tarafından yapılmakta olan sınavlardan bir tanesidir. KPSS, öğretmenler de dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilecek olan personelleri seçmek için gerçekleştirilir. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar;

  •  KPSS Lisans (Genel Yetenek (GY), Genel Kültür (GK) – Eğitim Bilimleri (EB)
  •  KPSS Lisans (Alan Bilgi Testi)
  • KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi(ÖABT)
  • Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (E-KPSS)
  • KPSS Önlisans (Ön Lisans Düzeyi)
  • KPSS Ortaöğretim (Lise mezunları için – ortaöğretim düzeyi)
  •  KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)

KPSS sınavına başvuru işlemlerini gerçekleştiren, sınav ücretlerini yatıran adaylar sınav tarihini beklemeye başlamış durumda. KPSS sınavına katılacak olan adayların yanlarında bulundurmaları gereken birkaç belge bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de KPSS sınav giriş belgesidir. KPSS sınav giriş belgesi olmayanlar sınava alınmamaktadır. Bu yüzden giriş belgenizi sınava giderken yanınıza almanız önemlidir. Ancak milyonlarca memur adayı KPSS sınav giriş belgesi nereden nasıl alınır merak ediyor.



KPSS Sınav Giriş Belgesi Nereden, Nasıl Alınır?

KPSS sınav giriş belgesi İnternet üzerinden çok kolay bir şekilde alınabilmektedir. Bunun için https://ais.osym.gov.tr yani aday işlemleri sistemine girmelisiniz.  Siteye giriş yapmanızın ardından ister E-Devlet bilgileriniz ise isterseniz de AİS şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Daha sonra da başvurularım / tercihlerim bölümüne girerek başvuru yaptığınız KPSS sınavının giriş belgesini buradan temin edebilirsiniz ve bunun çıktısını alabilirsiniz. Oldukça pratik ve birkaç dakika içerisinde giriş belgenizi kolay bir şekilde alabiliyorsunuz.

Bunun dışında KPSS sınav giriş belgenizi sadece online olarak ais.osym.gov.tr adresinden değil aynı zamanda ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla da alabiliyorsunuz. Ancak ÖSYM başvuru merkezleri yani ÖSYM şubeleri sınav dönemleri başvuru veya bilgi güncelleme gibi çeşitli işlemlerini gerçekleştirmek isteyen adaylar sebebi ile oldukça kalabalıktır. Buralarda saatlerce sıra bekleyebilirsiniz. Bu yüzden İnternet üzerinden çıktı almanızı öneriyoruz. Şayet ÖSYM başvuru merkezleri aracılığı ile sınav giriş belgesini almak isterseniz de ÖSYM bürolarının çalışma saatleri konumuza göz gezdirebilirsiniz.

KPSS Sınav Giriş Belgesi Renkli Olmak Zorunda Mı?

Yukarıda vermiş olduğumuz bilgilerle kolay bir şekilde sınav giriş belgenizi çıkartabiliyorsunuz. Ancak adaylar sınav giriş belgesi, renksiz olabilir mi, renkli olmalı mı, siyah beyaz olur mu gibi sorular yöneltiyorlar. KPSS sınav giriş belgesi renkli olmak zorunda değildir. İster renkli, isterseniz de siyah beyaz olarak belgenizin çıktısını alabilir ve sınav yerinize gidebilirsiniz. KPSS sınav giriş belgesi üzerinde sınava gireceğiniz okul, bina, sınıf, sıra bilgileri, kişisel bilgileriniz ve sınav esnasında uymanız gereken kurallar gibi çeşitli bilgiler yer almaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse sınava giderken bu belgenizin yanınızda bulunması zorunludur. Bu sebepten sınav günü değil daha önce belgelerinizi hazırlayarak sınav saatini beklemenizi öneriyoruz.

KPSS Sınav Giriş Belgesi Almak İstiyorum, Hata Veriyor?

KPSS sınav giriş belgenizi İnternet üzerinden alabileceğinizi belirtmiştik. Ancak çeşitli dönemlerde yaşanan sistemsel hatalar sınav giriş belgesi çıkartmanızı engelleyebiliyor. Bu gibi durumlarda bir süre bekleyerek daha sonra denemenizi öneriyoruz. Bu sebepten bu gibi işlemleri son güne bırakmamalı ve daha önce halletmelisiniz. Bununla birlikte almış olduğunuz hatayı aşağıda bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Akabinde alanında uzman ekibimiz izlemeniz gereken yol hakkında bilgiler verecektir.

KPSS Sınav Giriş Belgesi Eve Gelir Mi, Gelecek Mi, Gelmedi?

KPSS gibi ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda sınav giriş belgeleri önceden ikamet adresinize gönderilmekteydi. Ancak bu işlem uzun süre önce kaldırıldı. Artık ev adresinize yani kayıtlı adresinize herhangi bir sınav giriş belgesi veya sınav sonuç belgesi gönderilmiyor.

KPSS Sınav Giriş Belgesi En Son Ne Zaman Alınır?

KPSS Sınav Giriş Belgesi, KPSS sınavının yapılacağı saatte kadar İnternet üzerinden alınabilmektedir. KPSS sınav günleri acil işlemleriniz için mağdur olmamanız adına sınav saatine kadar yine ÖSYM başvuru merkezleri de açık durumda bulunmaktadır. İşlemlerinizi bu doğrultuda gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yazımızda belirttiğimiz üzere herhangi bir sorun çıkmaması adına işlemlerinizi daha önceden halletmenizi öneriyoruz.

KPSS sınav giriş belgenizi kaybederseniz yeniden anlattığımız şekilde çıktı alabilirsiniz. Sınav giriş belgeniz bir kereye mahsus verilmemektedir. Kaybetme gibi durumlar için de bir değil, bir kaç çıktı alarak saklamanızı öneriyoruz.

Bu yazımızda KPSS sınav giriş belgesi çıkarma, alma, indirme, sorgulama, edinme, dökümü gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.