KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Nereden Bakılır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS, kamu kurumlarında görev alacak olan personellerin seçiminde rol alan bir dizi sınava verilen genel isimdir. Bu sınavlar adayın mezun olduğu bölüm ve sınav sonrası atanacağı kadrolara göre temelde üçe ayrılmaktadır. Bunlar; KPSS B, KPSS A ve KPSS Öğretmenliktir. ÖSYM tarafından gerçekleştirilmekte olan bu sınavlara her sene milyonlarca aday katılmaktadır. Bu sınavlara katılan adaylar sınav sonuçlarının açıklanmasının akabinde kendileri için asıl önem arz eden branş sıralamalarını merak etmektedir. Peki KPSS branş sıralaması nasıl öğrenilir? KPSS branş sıralamasına nasıl nereden bakılır?

KPSS Branş Sıralaması Nasıl Öğrenilir?

KPSS branş sıralamaları ÖSYM tarafından sınav sonuçlarının belli olmasının akabinde açıklanmaktadır. Branş sıralamaları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi yani AİS sistemi sayesinde öğrenilebilinmektedir. Bunun için https://ais.osym.gov.tr/ adresine gitmenizin ardından TC kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber giriş yaparak KPSS branş sıralamanızı kolayca öğrenebilirsiniz.Sağ kısımda “işlem yapmak istediğiniz aktif sınav” bölümünden sorgulama yapmak istediğiniz sınavı seçmeli ve ardından TAMAM butonuna basmalısınız Akabinde yeni bir sayfa açılacaktır ve o ekranın sol en altında “Program alan bazında sıralama” yazmaktadır.

Bu yazımızda branş bazında sıralamaya nasıl bakılır, KPSS branş sıralaması nasıl hesaplanır, KPSS branş sıralaması nasıl öğrenebilirim? KPSS branş bazında sıralama, KPBB branş sıralaması nasıl öğrenilir? Lisans, lise, ön lisans, mühendislik, memurlar için KPSS branş sıralaması neye yarar, nedir, ne işe yarar ve KPSS branş sıralaması sorgulama hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.