ÖSYM, KPSS başvuruları için her sene olduğu gibi bu sene de satış yada dağıtım yapmayacağını ve adayların bu klavuzu ÖSYM internet sitesi üzerinden indirebilecekleri belirtildi. Ancak kılavuzu detaylı olarak incelediğimizde her zaman olduğu gibi yine çok karışık bir şekilde hazırlanmış olduğunu fark ettik. Bu sebepten dolayı KPSS başvurusu nasıl yapılır, KPSS başvurusu nereye yapılır, KPSS başvurusu için gereken evraklar nelerdir gibi KPSS başvuru aşamaları hakkında detaylı olarak anlatma gereği duyduk.

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle 2023 Kamu Personeli Seçme Sınavı yani kısa adıyla KPSS hakkında birkaç önemli bilgiyi bilmeniz gerekiyor. 2023 KPSS lisans aşamasında başvurular 24 Mayıs ile 6 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Adaylar bu tarihler arasında başvuru işlemlerini gerçekleştirecekler ve adaylara ek süre sunulmayacaktır. KPSS başvurusu elektronik ortamda yapılacak olup, adayların öncelikle belirtilen başvuru ücretlerini yatırmaları gerekmektedir.KPSS Başvuru Aşamaları

 1. Sınava kaç oturumda girileceğinin belirlenmesi.
 2. Sınav Ücretinin İlgili Bankalara Yatırılması.
 3. Başvuru Yapılması.

2023 KPSS puanlarının neler olduğunu, hangi puanların kullanılacağı ve bu puanların hesaplanması için kaç oturumda sınava girmek gerektiğini detaylarıyla beraber bir önceki haberimizde ele almıştık. Lütfen önce bu haberimizi okuyun daha sonra bankaya sınav ücretini yatırmak için gidebilirsiniz.

———–

KPSS Sınav Ücreti Ne Kadar?

2023 KPSS başvurusu yaparken, adaylar öncelikle girecekleri oturuma göre ücret hesabı yapmalıdırlar. KPSS Genel Kültür-Genel Yetenek sınav ücreti 90 TL, Alan Bilgisi ücreti 65 TL, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 90 TL olarak belirlenmiş durumdadır. Toplam üccreti aşağıda vermiş olduğumuz hesap numaralarına yatırmak zorundadır. Ücretler daha önceki senelere göre ne yazık ki oldukça fazladır. Dileriz kısa zaman içerisinde KPSS başvuru ücreti düşürülür.

KPSS Sınav Ücreti Hangi Bankalara, Nereye Yatıyor?

T.C. Ziraat Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı T. Halk Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı Akbankın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç) Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç) Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı DenizBankın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç) Tüm PTT İş Yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa) **Sınav/yerleştirme ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı /banka kartı ile de yatırılabilecektir.

ÖSYM 2023 KPSS Başvurusu

Gerekli başvuru ücreti yatırıldıktan sonra, başvuru aşamalarına devam ederken öncelikle geçerli olan bir ifadeyi açıklama gereği duyuyoruz. ÖSYM tarafından adaylara verilen kılavuza göre geçerli fotoğraf: son 30 ay içerisinde herhangi bir ÖSYM başvuru merkezi aracılığı ile başvuru yaparken oradaki görevli tarafından çekilmiş ve sisteme yüklenmiş fotoğraftır. Adaylar ücretlerini yatırmalarının ardından başvurularını 3 farklı şekilde gerçekleştirebilirler. Bunlar;

 1. Başvuru merkezlerine giderek KPSS başvurusu yapmak
 2. İnternet üzerinden online KPSS başvurusu yapmak
 3. Posta yolu ile KPSS başvurusu yapmak

KPSS adayları aşağıda bulunan tablo sayesine nasıl başvuru yapacaklarını rahatlıkla anlayabilirler.

Hangisi size uyuyor?Nereden başvuru yapacaksınız?
İlk defa bir ÖSYM sınavına giriyorum (ilk defa aday işlemleri sistemine kayıt olacağım)Başvuru merkezine giderek başvuru yapacaksınız
ÖSYM sistemine kayıtlıyım ama fotoğrafım geçerli değil (yani son 30 ay içinde herhangi bir ÖSYM sınavına girmedim )Başvuru merkezine giderek başvuru yapacaksınız
ÖSYM sistemine kayıtlıyım ama eğitim bilgilerim eksikBaşvuru merkezine giderek başvuru yapacaksınız
ÖSYM sistemine kayıtlıyım ama eğitim bilgilerim değiştiBaşvuru merkezine giderek başvuru yapacaksınız
ÖSYM sistemine kayıtlıyım ve sistemde geçerli bir fotoğrafım var(yani son 30 ay içinde bir ÖSYM sınavına girdim ya da foto güncelledim)internet üzerinden başvuru yapacaksınız (başvuru merkezine gitmenize gerek yok)
Askerlik görevimi yapıyorum,yurtdışındayım, sürekli ve ağır hastayım, tutuklu/hükümlüyümPosta yolu ile başvuru yapacaksınız

Başvuru Merkezine Giderek KPSS Başvurusu Yapacak Adaylar Öncelikle ÖSYM sınav başvuru merkezlerinden bir tanesine giderek başvurunuzu gerçekleştirmeden önce aşağıda saymış olduğumuz belgeleri muhakkak yanınızda olması gerekmektedir. Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Nüfus cüzdanı veya pasaport. (  Nüfus cüzdanı üzerinden güncel bir fotoğraf ve T.C. kimlik numarası olmak zorundadır.)
 • Engelli adaylar için bir üniversite yada devlet hastanesinden alınmış sağlık raporu örneği, engellerine dair öz geçmişlerini anlatan bir dilekçe ve Sağlık Durumu/ Engel Bilgi Formu )
 • ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (ais) ilk kez kayıt olacak adaylar ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (ais) kayıtlı olan adaylardan eğitim bilgilerinde eksiklik/değişiklik olanların diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmi belgelerinin onaylı bir örneği (Başvuruda, adayın diploma veya öğrenim durumunu gösterir belgesi başvuru merkezi görevlisi tarafından kontrol edilerek adayın başvurusu alınacaktır. Bu belgesi yanında bulunmayan adayların başvuruları kesinlikle kabul edilmeyecektir.)

KPSS Başvurusu Sırasında Fotoğraf Çekilmesi

Başvuru merkezinde görevli tarafından Aday Başvuru Formunda yer alan bilgiler ile beraber kayıtlarda geçerli bir fotoğrafı bulunmayan adayların web kameralarıyla fotoğrafları çekilerek elektronik ortama aktarılacaktır. ( Hali hazırda sistemde kayıtlı bir fotoğrafı olan adayların yeniden fotoğraflarının çekilmesini sistem kabul etmemektedir.)

Bilgiler girildikten sonra muhakkak bilgileri ve fotoğrafınızı kontrol ederek, yanlış yada eksik varsa düzeltin.

Başvuru merkezindeki görevli personel yazıcıdan alacağı 2023-KPSS Aday Başvuru Kayıt Bilgileri isimli belgeyi kontrol etmesi için adaya verir. Aday bilgileri doğru ise imzaladıktan sonra onay için görevliye verir, ancak fotoğrafta yada bilgilerde sorun varsa görevliden düzeltilmesi istenir ve düzeltme yapıldıktan sonra imzalanarak görevliye verilir. Onaylanmış olan bu fotoğraflı belge aday tarafından alınmalı ve sınavın bütün aşamalarında gerekli olabileceği için saklanmalıdır.

Onay Kodu Girilmeden 2023KPSS Başvurusu Tamamlanmaz

Bu aşamada başvurunuz henüz tamamlanmamıştır. Bilgilerinizi teyit ettikten sonra onay kodunu görevliye bildiriniz. Görevli onay kodunu sisteme girmesinin ardından başvuru süreci tamamlanmış olacaktır. Onay kodu girilmemiş olan KPSS başvuruları tamamlanmış sayılmayacağı için geçersiz sayılacaktır ve tüm sorumluluk adaylarda olacaktır. Başvurunuzu başvuru tarihleri içerisinde muhakkak ais.osym.gov.tr adresi üzerinden kontrol etmeyi unutmamalısınız.

Eğitim bilgilerinizi değiştirmek istiyorsanız;

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine ( ais) ilk kez kayıt olacak adaylar ve zaten ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıtlı olan adaylar eğitim bilgilerinde herhangi bir değişiklik yapılmasını istiyorlarsa, eğitim bilgilerini gösteren onaylı bir belge ile Aday Başvuru Formu ekinde başvuru merkezi görevlisine teslim etmeleri gerekmektedir. Bu belgenin aslını başvuru merkezinde bulunan görevliye teslim etmeye kalkarsanız kabul görmeyecektir, değişiklik için onaylı belgenin örneği gerekmektedir.

İnternetten 2023KPSS Başvurusu Yapma

Bireysel olarak internet üzerinden online 2023 KPSS başvurusu yapmak isteyen adaylar, başvuru ücretini yatırdıktan sonra ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan “2023 KPSS Bireysel Başvuru” başlıklı alanda bulunan açıklamalar doğrultusunda başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

ÖNEMLİ: İnternet üzerinden yapılan 2023 KPSS başvurusunun tamamlanmış sayılması için “Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı.” Açıklamasının muhakkak görülmesi ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün yazıcıdan alınarak daha sonra gerekebileceği için saklanması gerekmektedir.

Posta Yolu İle 2023 KPSS Başvurusu Yapma

Yukarıda belirtmiş olduğumuz 2023 KPSS başvuru tarihleri arasında, zorunlu askerlik görevinde olma, yurt dışında bulunma, sürekli ve ağır hastalık yada tutukluluk gibi sebeplerden dolayı başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayan kişilerin, aşağıda belirttiğimiz belgeleri bir dilekçe eki ile ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmektedir.

ÖNEMLİ : Başvuru süresinde ÖSYM’ye ulaşmayan yada göndermiş olduğu belgelerde eksiklik yada hata olan başvurular kesinlikle kabul görmeyecektir. Süre hesaplamada ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınmaktadır.  Posta yolu ile başvuru sırasında adaylardan istenilen belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Doldurulmuş ve imzalanmış 2023 KPSS Aday Başvuru Formu
 • Tutukluluk yada zorunlu askerlik görevini yerine getirme gibi nedenlerini ve sürelerini gösterir resmi bir belge.
 • Ağır hasta adayların, “başvuru merkezine gidemeyecek durumda” olduklarını gösterir resmi sağlık raporu.
 • Yurt dışında bulunanlar için sebebi ve süresini belirten resmi belge.
 • Diploma veya öğrenim durumunu gösteren resmi belge örneği.
 • Adayın son üç ay içerisinde çekilmiş, rahatlıkla tanınmasına olanak tanıyan bir adet fotoğraf.
 • Nüfus cüzdanı yada pasaportun onaylı örneği.

Posta yolu ile 2023 KPSS başvurusu yapmak isteyen adaylar sınav ücretini, Aday Başvuru Formu üzerinde yer alan TC kimlik numarasına yatırmış olmalıdırlar. Aksi halde başvuruları işleme alınmayacaktır.

Bu haberimizde KPSS başvurusu nasıl yapılır, KPSS başvurusu nereye yapılır, 2023 KPSS başvurusu yapma gibi KPSS başvuru aşamaları hakkında merak edilenlere yer verdik. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.