Kötü Niyet Tazminatı Nedir, Ne Demektir?

Kötü niyet tazminatı, herhangi bir işte çalışan işçinin iş sözleşmesinin işveren tarafından geçerli bir sebep bulunmadan sonlandırılması sonucunda ortaya çıkan tazminattır. İş hukuku olarak işveren kişinin sözleşmesini iş güvencesi sağlamadan sonlandırması durumunda yasal ihbar süresinin 3 katı kadar tazminat ödemeye mahkum edilir.

Kötü niyet tazminatı işçinin yasal haklarını ararken işveren tarafında sözleşmesinin sonlandırılması gibi durumlarda da geçerli bir durumdur. Çalışan bu durumlarda hukuki yollara başvurarak bu tazminatı almaya hak kazanır. Kötü niyet tazminatına hak kazanılması durumunda ihbar tazminatı ödense dahi kötü niyet tazminatının ödenmesi zorunludur. Çalışan kişi sendikaya ya da işveren hakkında şikayette bulunması gibi sebeplerde çalışanın sözleşmesi feshedilirse işveren tarafından çalışana kötü niyet tazminatı ödenmesi gereklidir.Kimler Kötü Niyet Tazminatı Alabilir?

Kötü niyet tazminatını haksız yere işten çıkartılan ve herhangi bir iş güvencesi sağlanmadan sebepsiz yere işten çıkartılan çalışanlar alabilir. İşçilerin sendikaya kayıt olma ve yasal haklarını aramalarına engel olmak için işveren tarafından işten çıkartılmaları durumunda işçi kötü niyet tazminatı almaya hak kazanır. İşçi çalışırken haklı bir şekilde işverenden tazminatı işçiyi ve çalışanı korumaya yönelik bir tazminattır. Yapılan uygulamaların yasal prosedürler şikayetçi olur ve bunun sonucu olarak işten çıkartılırsa kötü niyet tazminatı almaya hak kazanır. Kötü niyete uygun olmasını sağlamak amacıyla devlet tarafından getirilmiş kanunlar tarafından miktarı belirtilmiş bir cezadır.

Bu yazımızda kötü niyet tazminatı hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KÖTÜ NİYET TAZMİNATI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kötü niyet tazminatı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kötü niyet tazminatı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.