Korsan taksicilik; hizmet verdiği bölgede bulunan belediye tarafından izini olmayan ve ruhsatsız bir şekilde taşıma hizmeti veren kişinin yaptığı işe verilen addır. Ülkemizde son yıllarda taksi tarifelerine gelen zamların ardından korsan taksiciliğin de bir hayli arttığı gözlemlenmiştir. Özellikle İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Bursa gibi metropol illerimizde herhangi bir yetki belgesi olmadan yolcu taşımacılığı gerçekleştiren çok sayıda taksici bulunmaktadır. Ülkemizde korsan taksicilik yapmak ve korsan taksi kullanmak kesinlikle suçtur. Peki bu fiilin cezası nedir?

Korsan taksicilik neden yasak?

Korsan taksicilik bilindiği gibi denetlenmesi imkansız olan ve aynı zamanda çeşitli vergilerden kaçan kişilerin yaptığı bir iş olarak bilinmektedir. Korsan taksi işi yapmak bir vergi kaçakçılığıdır. Bu işin resmi bir şekilde yapılması halinde kişinin bir adet taksi plakası alması ve gerekli prosedürleri yerine getirmesi gereklidir. Bir taksi plakası oldukça pahalıdır ve çeşitli vergilere tabidir. Korsan taksi işi yapan kişiler birçok prosedürü yerine getirmediği için hem müşteriler sorun yaşadığı zaman bir çözümü olmamakta hem de büyük bir vergi kaybı yaşanmaktadır.Korsan taksicilik yapmanın cezası nedir?

Korsan taksicilik yapmak ve korsan taksi ile yolculuk yapmak yasal bir suçtur. Korsan taksi; sadece içinde sürücü ile yakalanması halinde sürücü ve araca, eğer araç sürücüye ait değilse araç sahibine ve araç sahibinin aracına, araç içinde yolcu varsa yolcuya da cezai işlem uygulanacaktır.

Yeni sezon için para cezası sadece sürücü ve yolcu için 607 TL olarak belirlenmiştir. Para cezasının peşin ödenmesi halinde ücret 455.25 TL’ye düşmektedir.

Araç trafikte aktif bir şekilde çalışırken aracın sahibi olmayan bir sürücü ile yakalanırsa;

  1. Sefer için 9.125 TL para cezası,

Aracı kullanan ve korsan taksi işi yapan işi aracın sahibi ise ceza kesilmez ancak 60 gün kadar araç trafikten men edilir ve araçta yolcu varsa bu kişilere de 607 TL ceza kesilir.

Bu durum online olarak hizmet veren uygulamaları kullanan sürücü ve yolcular için de geçerlidir. Son dönemde sürücüye ücret verilen ve yol masrafının ikiye bölündüğü uygulamalar son derece fazla. Bu uygulamalardan yararlanarak yolculuk yapan kişilerin ücretleri belgelenemediği için korsan taksicilik yapan kişiler ile eş muamele göreceklerini bilerek yolculuk yapmaları gerekmektedir. Diğer sayfamızdan taksiciler ne kadar para kazanıyor öğrenebilirsiniz.


DİĞER KORSAN TAKSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, korsan taksi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan korsan taksi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.