Korsan taksicilik nedir, ne demektir?

Korsan taksicilik; taşıma ruhsatı olmadığı halde yolcu taşıma işi yapan kişinin gerçekleştirdiği eyleme verilen addır. Korsan taksicilik son dönemde oldukça fazla yayıldığı için bu konu ile ilgili bilgi vermek gerektiğini düşünerek; sizin için bu yazıyı hazırladık. Amacımız asla bu mesleği övmek ya da tavsiyede bulunmak değildir ancak yine de bu mesleği gerçekleştirmek istediğiniz takdirde; yapılması gerekenler ve uygulanan prosedürlerden, maddi zararlardan, risklerden haberdar olmanız için bu yazıyı derledik.

Korsan taksicilik nasıl yapılır?

Korsan taksicilik yapmak için belirli yöntemler var. Bu güne kadar gerçekleştirilen korsan taksicilik eylemlerine bakıldığı zaman ortak özellikler olduğu gözlemlendi.  • Size ait ya da şirketinize ait bir aracınız olmalıdır. Araç ile ilgili belirli bir standart yoktur, araç seçimi tamamen size aittir. Aracınızın normal bir taksi ile benzer olmaması sizin yararınıza olacaktır çünkü gizlilik sizin için esaslardan biridir.
  • Her sürücüde olması gereken evraklara sahip olmanız gereklidir, aksi halde ceza almanız korsan taksicilik yaparken de mümkündür.
  • Yol ve yön bilginiz yani lokasyon bilginiz olmalıdır ki müşterilerinizi gidecekleri yere hızlı ve en kestirme şekilde götürmeniz mümkün olsun. Müşterinin isteklerine ancak bu şekilde karşılık verebilirsiniz, acelesi olan bir müşteriyi kitlenen bir trafik ile gideceği yere yetiştirmeniz mümkün değildir.
  • Sizin ile iletişime geçilmesi için bir sistem oluşturmanız gereklidir. Bu bir Whatsapp numarası ya da telefon numaranız olabilir. Siz ilk müşterinizi aldıktan sonra müşterinize bir kod ya da aranızda bir haberleşme şifresi koyarsınız. Sizi başkasına tavsiye eden müşteriniz bu sayede size hangi kod ile ulaşılacağını bilir ve güvenle müşterinizi almaya gidebilirsiniz.

Korsan taksicilik yapmak birçok şekilde mümkün;

  • Bu durumu gerçekleştirebileceğiniz birçok sanal mecra var,
  • İkiz plaka kullanabilir ve bu sayede tespit edilmemeyi sağlayabilirsiniz,
  • K1 belgesi alabilir ve bu şekilde taşımacılık yapabilirsiniz.

Korsan taksiciler ne kadar para kazanıyorlar?

Son dönemde yakalanan korsan taksicilerin günlük 100-200 TL civarlarında para kazandıkları tespit edilmiştir. Akabinde de bu haksız kazandıkları ücretlere el konulmuştur.

Korsan taksicilik işi arıyorum diyorsanız; illegal ve tavsiye etmediğimiz bir iş olduğunu size belirterek yorumlara bilgilerinizi bırakabileceğinizi bildirir ve yolcular ile iletişime geçebileceğinizi bildirmek isteriz. Siteye verdiğiniz iletişim bilgileri ile bu işi icra ederken yakalanmanız halinde; herhangi bir sorumluluk kabul etmediğimizi ve bu iş için bir aracı niteliği taşımadığımızı, yasal olarak bu durumun cezai koşullar oluşturduğunu size tekrardan hatırlatırız. Ayrıca diğer yazımızdan korsan taksicilik yapma cezası hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER KORSAN TAKSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, korsan taksi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan korsan taksi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.