Son dönemlerde haberlerde sık sık konkordato adını duyar olduk. Çeşitli firmalara konkordato atanması bu meslek hakkında merakları ayyuka çıkardı. Konkordato davasında mahkeme tarafından atanan komiserlere aylık 50’şer bin TL gibi maaşlar verilmesi ile konkordato komiserliğine olan ilgi de bir anda arttı. Kişiler nasıl konkordato komiseri olabileceklerini, şartlarının neler olduğunu ve maaşlarının nasıl belirlendiğini merak ediyorlar. Öncelikle konkordato ne demek bunu öğrenelim.

Konkordato nedir, ne demektir?

Herhangi bir sebepten dolayı işleri bozulmuş, ödeme gücünü belli ölçüde kaybedip mali durumu bozulmuş iyi niyetli ve dürüst borçluları korumak amacını taşıyan kuruma konkordato denilmektedir. konkordato, borçlunun alacaklılarının 2/3’ü ile (bu orana denk gelen alacaklıların alacak tutarının da borçlunun borçlarının 2/3’ü oranında olması gerekir) yaptığı, ticaret mahkemesinin de tasdiki ile geçerlilik kazanan bir anlaşmadır. İmtiyazsız alacaklılar borçlunun borçlarının belirli bir yüzdesinden feragat eder ve borçlu da, borçlarının konkordatoda kabul edilen kısmını ödeyerek borçlarının tamamından kurtulabilir. Bizim asıl konumuz ise konkordato komiserliği.Konkordato komiseri ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Konkordato komiseri: Konkordato anlaşmaların yapılabilmesi ve ticaret mahkemelerindeki bu işlemlerin yürütülmesinden sorumlu kişidir. Yani bir konkordato işlemlerine bakana nevi icra memurları diyebiliriz.

  • Konkordato komiserleri ayrıca avukatları tayin ederler.
  • Konkordato komiseri, gerekli şartları inceler. Konkordato mühleti verilmesi uygun şartların olup olmadığını kontrol eder. Ve son kararı verir.

Konkordato komiseri nasıl olunur?

Konkordato komiseri icra iflas kurulu tarafından atanmaktadırlar. Genel itibariyle bu işten anlayan kimseler konkordato komiseri olarak atanırlar. En çok da avukatlar atanmaktadır.

Konkordato komiserinin maaşı, ücreti nedir, ne kadardır?

Konkordato komiserlerinin almış oldukları maaş mahkeme tarafından belirlenmektedir. Yani genel itibariyle davaya göre farklılık gösterse de 10 bin TL’nin üzerinde maaş almaktadırlar.

Bu yazımızda konkordato komiseri nedir, ne demektir, kimdir, kime denir, nasıl olunur, olmak istiyorum nasıl olurum, olma şartları nelerdir, kimler olabilir, görevleri, sorumlulukları nelerdir, kim atar, kim tarafından atanır detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KONKORDATO KOMİSERİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konkordato komiseri konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan konkordato komiseri duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.