Komi nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Komi, hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir meslektir. Otel ve restoranlarda servis öncesinde ve sonrasında servis elemanlarına yardımcı olan kişilere komi denilmektedir. Restoranların masalarının temiz ve düzenli olmasını sağlamakla görevli olan komi ayrıca işletmede yer alan masaları servise eksiksiz bir biçimde hazırlamakla yükümlüdür. Yani komiler veya diğer adı ile grum, garsonlar ile birlikte çalışmakta olan ve servis yapma esnasında garsonlara yardım eden restoran ve otel personeline denilmektedir. Komileri, garsonların sağ kolu olarak düşünebiliriz. Peki komiler tam olarak ne iş yapıyorlar, ne gibi görev, yetki ve sorumluluklara sahipler?

Komi ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Komilerin görev tanımı aşağıda maddeler halinde verilmiştir.  • Müşteriler gelmeden önce masaları temizlemek ve masayı servise hazır hale getirmek.
  • Restoran açılmadan önce restoranın genel temizliği ile ilgilenmek,
  • Masa örtülerini örtmek, tuz, karabiber gibi eksikleri gidererek yerleştirmek,
  • Mutfaktan yiyecek ve içecekleri getirerek, garsona servis esnasında yardımcı olmak,
  • Yemekler yendikten sonra boş tabaklar ve bardakları toplamak,
  • Restoran kapanmadan önce genel bir temizlik yapmak,

Gibi görev, yetki ve sorumluluklara sahiptirler. Komiler işleri sebebi ile güler yüzlü ve temiz kişiler olmalıdırlar. Bunun yanında dikkatli ve düzenli kişiler komilik mesleğine tercih edilirler. Peki komi nasıl olunur?

Komi kıfayeti

Komi Nasıl Olunur?

Komiler hizmet sektöründe en çok aranan elemanlardan bir tanesidir. Yaz, kış iş bulma imkanları oldukça fazladır. Bu sebepten dolayı komi olmak istiyorum diyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Komi olmak için herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünü bitirmenize gerek yoktur. Fakat iyi bir komi olmak için deneyim şarttır. Bu sebepten dolayı usta çırak ilişkisi sürecine dahil olarak bu mesleği öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. İlk etapta otel veya restoranlarda aşçıların veya garsonların yardımcısı olarak çalışmalı ve işi öğrenmelisiniz. Şayet bu mesleğin eğitimini almak istiyorsanız 2 yıllık eğitim veren turizm ve otelcilik ya da gastronomi gibi bölümleri bitirebilirsiniz. Bu bölümlerden mezun olan kimseler komi alımlarında ilk olarak tercih edilmektedir.

Komilik yapacakların aşağıda vermiş olduğumuz nitelikleri taşıması gerekmektedir. Bu nitelikleri taşıyan kişiler komilik mesleği için daha uygun kişilerdir.

  • Temizlik, hijyen ve kıyafet düzenine önem göstermek,
  • Düzgün bir diksiyona ve hitabete sahip olmak,
  • Ekip çalışmasına yatkın olmak,
  • Uzun süre ayakta kalabilecek fiziki yeterliliğe sahip olmak,

Bu yazımızda komi anlamı nedir, komi ne oluyor, komi otelde ne iş yapar ve komi olmak için gereken şartlar nelerdir gibi komilik mesleği hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca komilerin ne kadar gelir elde ettiklerine komi maaşları yazımızdan ulaşabilirsiniz.


DİĞER KOMİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, komi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan komi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.