Komi maaşları ne kadardır?

Ülkemizde hizmet sektörü en çok istihdamın yaratıldığı sektör olma özelliğini taşımaktadır. Hizmet sektöründe milyonlarca vatandaşımız istihdam edilmektedir. Ancak bu sektörde, sektörün en büyük sorunlarından bir tanesi ara eleman yetişmemesidir. Hizmet sektöründe ara eleman olarak faaliyet gösteren mesleklerden bir tanesi ise komidir. Komi, restoranlarda mutfak ve servis bölümlerinde çalışan, aşçı ve garsonlara yardımcı olan kişilere denilmektedir. Servis kısmında çalışmakta olan komiler, genel olarak masaları toplama, servisleri mutfaktan getirme, yemekler bitmesinin ardından masayı toparlama ve temizleme gibi görevlere sahiptir. Ülkemizde komi açığı bir hayli fazladır. Bu sebepten bu mesleğe yönelmek isteyen çok sayıda kişi bulunuyor. Bu mesleğe yönelimde bir diğer etken ise maaşlardır. Peki komiler ne kadar maaş alıyorlar?

Komi maaşları 2023

Komi olmak için herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünü bitirmenize gerek yoktur. Fakat iyi bir komi olmak için deneyim şarttır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgilere komi nasıl olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz.Hizmet sektörünün ara elemanlarından bir tanesi olan komiler, genel olarak asgari ücret tutarında maaş almaktadırlar. Fakat komilerin geliri bundan çok daha fazladır. Bunun sebebi de tip yani bahşiş almalarıdır. Komiler neredeyse maaşları kadar veya bundan daha fazla bahşiş toplayabilirler. Maaşları 6 bin TL ile 8 bin TL arasında değişse de, elde etmiş oldukları gelir 10 bin TL seviyelerine çıkabilmektedir. Bu sebepten komiler genel olarak bahşişlerin daha yüksek olduğu Nusret gibi lokanta veya bilinen otellerde çalışma imkanları kovalamalıdırlar. Bu sayede elde etmiş oldukları kazanç çok daha yüksek seviyelere çıkacaktır.

Untumayın ki; hizmet sektöründe komi ihtiyacı hiçbir zaman bitmeyecek ve bu meslekte yetişmiş olan iyi elemanlara her daim ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca diğer mesleklere göre iş bulma imkanları da bir hayli fazladır. Bu sebepten komi tercih edilmesi gereken mesleklerden bir tanesi haline gelmektedir. Mesleğin dezavantajları da vardır. Bunlardan bir tanesi de ayakta uzun süre kalınmasıdır. Bu sebepten sağlık sorunu olanların, ayakta uzun süre durmaya yetecek fiziki yeterliliği bulunmayanların devlette.com olarak bu mesleği tercih etmemelerini öneriyoruz.

Bu yazımızda komi günlük ne kadar para alır, komilerin maaşları ne kadardır, zamlı yeni komi maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KOMİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, komi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan komi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.