Komando Kime Denir?

Üstün muharebe gücüne sahip, her türlü şartta verilen görevi yapabilecek kabiliyete ve eğitime sahip askerlere komando denir.  Adıyla bile hayranlık uyandıran komando unvanı,  askerlik boyunca şerefle taşınacak ve askerlik bittikten sonra da büyük bir gurur ile yad edilecek bir unvandır.  Komandolar muharip sınıflara mensup subay, astsubay, erbaş ve erlerden oluşmaktadırlar. Peki kimler komando olabilir? Komando olmak için gereken şartlar nelerdir?

Komando Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Komandolar en zor saha görevlerinde ve muharebe alanlarının en kritik noktalarında görev almaktadırlar.  Askerde komando olmak istiyorum diyorsanız öncelikle gönüllü olmanız gerekmektedir. Çünkü komandolar, komando olmak için gönüllü olmuş, başvuru yapmış kişiler arasından seçilmektedirler. Bunun yanında fiziki sağlığınızın ve ruhsal durumunuzun komando olmak için düzgün olması gerekmektedir.  Komando olmak için sağlamanız için özelliklerin başında da herkesin bildiği üzere boy ve kilo ölçümleri gelmektedir.  Bilinenin aksine komando olarak görev alabilmek için uzun boylu olmanız gerekmektedir algısı tamamen yanlıştır. Boyu 1.70 olanlar da komando olabilmektedirler. Burada önemli olan boy kilo arasındaki farkın artı-eksi 10 sınırını geçmemesidir. Yani boyunuz 1.80 metre ise bu durumda komando olmak için 190 kilo baremini aşmamanız gerekmektedir.Şayet boy kilo şartında bir sorununuz yok ise diğer önemli şartlardan birisi olan herhangi ciddi bir ameliyat geçirmemiş olmanız gerekmektedir.  Bunun en büyük sebebi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin risk grubuna göre alım yapması esasıdır. Yani ileride sağlıksal sorunlar gözlenebilecek kişileri tercih etmezler.  Son olarak ise doktor raporuyla tescillemeniz gerek psikolojik durumunuzdur. Herhangi bir ruhsal sorun sahibi iseniz komando olarak görev alamazsınız. Peki nasıl komando olunur?

Komando Nasıl Olunur?

Askerliğini komando olarak yapmak isteyenler, askerlik şubelerinde yapacakları askerlik işlemleri sırasında kendilerine verilen formda “Komando olmak istiyorum.” Tercihini işaretlemeleri gerekmektedir. Bu durumu şube görevlisine de iletebilirsiniz.  Komando olmak için başvurunuzu yaptığınızda ise bazı testlerden geçmeniz gerekmektedir.  Mekik, koşu, şınav, barfiks, sürünme gibi size uygulanacak olan testleri başarıyla geçmeniz ve herhangi bir sağlıksal ve ruhsal bozukluk gözlenmemesi durumunda askerde komando olarak görev alabilirsiniz.

Komando Maaşları Ne Kadardır?

Komandolar yazımızın başında belirttiğimiz üzere subay, astsubay, er ve erbaşların gerekli eğitimleri almaları sonucunda göreve başlarlar. Komando olarak görev alan askeri personelin rütbesine göre maaşları farklılık göstermektedir. Rütbesine göre almış oldukları maaşın üzerine görev tazminatı, komando tazminatı, aile yardımı ücreti, çocuk ücreti  eklenerek güncel maaşları hesaplanır.

Bu haberimizde komando kime denir, kimler komando olabilir, komando olmak için gereken fiziki ve ruhsal şartlar nelerdir, nasıl komando olunur, komando maaşları ne kadardır ve askerde komando olmak istiyorum, nasıl olurum konularında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.