Ülkemiz sağlık alanında her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Sağlık alanında diğer ülkelerde tedavi için gelen binlerce kişi bulunuyor. Bu durum yeni meslek dallarının da ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor. Bu meslek gruplarından bir tanesi de klinik destek elemanı. Son dönemlerde popülaritesini arttıran klinik destek elemanı mesleği hakkında detaylı bilgiler yazımız devamındadır.

Klinik destek elemanı nedir, kimdir?

Sağlık meslek mensuplarına veya sağlık kurum ve kuruluşlarının bünyesinde tıbbi cihaz alanında çalışan teknik elemanlara, cihazların kullanılması sırasında teknik bilgilendirme yapan, teknik eğitimlerini veren ve gerektiğinde yerinde uygulama yoluyla cihazın kullanım özellikleri hakkında bilgi veren çalışma belgesi düzenlenmiş kişilere klinik destek elemanı denilmektedir. Klinik destek elemanları klinik destek faaliyetlerini yürütmektedirler.Klinik destek elemanı ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Klinik destek elemanları, sağlık hizmeti sunmakta olan yataklı tedavi kurumlarında hasta bakımı hizmetlerinin etkin, verimli ve zamanında sunulması amacı ile istihdam edilmektedir. Sağlık Bakanlığı, hastanın şifa ile taburcu olması ve hasta memnuniyetinin artması sebebi ile destek personeli istihdamına önem vermektedir. Diğer görev ve sorumlulukları aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

  • Sağlık meslek mensuplarına veya sağlık kurum ve kuruluşlarının bünyesinde tıbbi cihaz alanında çalışan teknik elemanlara, cihazların kullanılması sırasında teknik bilgilendirme yapmak,
  • Teknik eğitimlerini veren ve gerektiğinde yerinde uygulama yoluyla cihazın kullanım özellikleri hakkında bilgi vermek,
  • Tıbbi cihazların sağlık meslek mensupları ve sağlık kurum ve kuruluşlarının bünyesinde tıbbi cihaz alanında çalışan teknik elemanlara tanıtımını yapmak,
  • Klinik destek elemanları cihaz ile ilgili kendilerine rapor edilen olumsuz olayları derhal sorumlu müdüre iletmek, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Klinik destek elemanı nasıl olunur?

Klinik Destek Elemanı Eğitimine Katılabilmek İçin; Yönetmeliğin Ek 4’ünde listelenen lisans veya ön lisans mezuniyet alanlarının herhangi birinden diploma sahibi olmak gerekmektedir. Şayet yurtdışından diploma alınmışsa denkliği YÖK tarafından onaylanmalıdır.

LİSANS:ÖN LİSANS:
 Bilgisayar Mühendisliği. Ağız ve Diş Sağlığı.
 Bilişim Sistemleri Mühendisliği. Ameliyathane Hizmetleri.
 Biyokimya. Anestezi.
 Biyoloji. Bilgisayar Operatörlüğü.
 Biyomedikal Mühendisliği. Bilgisayar Programcılığı.
Biyomühendislik. Bilgisayar Teknolojisi.
 Biyoteknoloji. Biyomedikal Bilimler.
 Diş Hekimliği. Biyomedikal Cihaz Teknolojisi.
 Ebelik. Çevre Sağlığı.
 Eczacılık. Diş Protez Teknolojisi.
 Elektrik Mühendisliği. Diyaliz.
 Elektrik-Elektronik Mühendisliği. Eczane Hizmetleri.
 Elektronik Mühendisliği. Elektrik.
 Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği. Elektrik Cihaz Teknolojisi.
Endüstri Mühendisliği. Elektronik Teknolojisi.
 Ergoterapi. Elektronörofizyoloji.
 Fizik. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon.
 Fizik Mühendisliği. Evde Hasta Bakımı.
 Fizyoterapi ve Rehabilitasyon. Fizyoterapi.
 Genetik ve Biyoinformatik. İlk ve Acil Yardım.
Genetik ve Biyomühendislik. Kimya Teknolojisi.
 Hemşirelik. Laborant ve Veteriner Sağlık.
Kimya. Laboratuvar Teknolojisi.
 Kimya Mühendisliği. Makine.
Kontrol Mühendisliği. Mekatronik.
Makine Mühendisliği. Metalürji.
Malzeme Mühendisliği. Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği.
 Mekatronik Mühendisliği Nükleer Tıp Teknikleri.
 Metalürji Mühendisliği. Odyometri.
 Metalürji ve Malzeme Mühendisliği. Optisyenlik.
Moleküler Biyoloji ve Genetik. Ortopedik Protez ve Ortez.
Odyoloji. Patoloji Laboratuvar Teknikleri.
 Sağlık İdaresi. Perfüzyon Teknikleri.
 Sağlık Kurumları İşletmeciliği. Radyoterapi.
 Sağlık Kurumları Yöneticiliği. Sağlık Kurumları İşletmeciliği.
 Sağlık Memurluğu. Sağlık Teknikerliği.
Sağlık Yönetimi. Sosyal Hizmetler.
Sistem Mühendisliği. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik.
 Sosyal Hizmetler. Tıbbi Görüntüleme Teknikleri.
Tıp. Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama.
Tıp Mühendisliği. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri.
Yazılım Mühendisliği.Yaşlı Bakımı.

Yukarıda vermiş olduğumuz bölümlerden mezun olmuş kimseler klinik destek elemanı olarak çalışma imkanı elde ederler. Klinik destek elemanları kamu hastanelerinde ve çeşitli özel sağlık kuruluşlarında çalışma imkanına sahiptirler. Peki klinik destek elemanı maaşları ne kadardır?

Klinik destek elemanı maaşı ne kadardır?

Klinik destek elemanları 2500 TL ile 3000 TL arasında maaş almaktadırlar. Bu işe yeni başlamış olan bir klinik destek elemanının maaşıdır. Evli olması, çocuğunun olması durumunda ve mesailerle maaşı daha yukarılara çıkabilmektedir.

Bu yazımızda klinik destek elemanlarının çalışma olanakları, iş olanakları, mesleğin geleceği ile nasıl olunur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KLİNİK DESTEK ELEMANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, klinik destek elemanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan klinik destek elemanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.