Bilindiği üzere yaz saati uygulaması herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından daha fazla faydalanabilmek üzere saatlerin belirli miktarda değiştirilmesi durumudur. Genellikle bu uygulama kapsamında, ülkemizde de olduğu üzere saatler ilkbaharda bir saat ileri ve sonbaharda bir saat geri alınmaktadır. Yaz saati uygulaması tartışmaları uzun süredir devam etmekteydi. Çünkü gün ışığından daha fazla yararlanmak için gündüz saatlerine bir saat eklenmesi, satış, spor ve iş saatlerine bağlı çeşitli etkinlikleri olumlu etkilerken, tarım ve gece eğlenceleri gibi gün ışığı ile beraber biten etkinliklere olumsuz etki yapmaktaydı.

Kış Saati Uygulaması Kaldırıldı Mı?

Nihayet bugün yayınlanmış olan Resmi Gazete ile bu belirsizlik ve tartışma ortamı son buldu ve gün ışığından daha çok faydalanmak amacıyla yapılan değişiklik artık tarihe karıştı. Bundan sonra yaz saati değiştirilmeden sabit kalacak.  Bakanlar Kurulu tarafından alınmış olan kararın tam metni aşağıdadır.“Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl, yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin düzenlenmesi hakkındaki, 14 Mart 2016 tarihli ve 8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer alan ’30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması’ ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.”

Alınmış olan karar gereğince 27 Mart 2016 Pazar günü saatlerin bir saat ileri alınması ile başlatılan yaz saati uygulaması her sene yıl boyu sürdürülecek ve kış saatine geçilmeyecektir. Söz konusu karar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ilgili yazısı üzerine, 697 sayılı kanunun 2. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulu tarafından 7 Eylül’de alındı. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KIŞ SAATİ UYGULAMASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kış saati uygulaması konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kış saati uygulaması duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.