Kış lastiği uygulaması nedir?

Ülkemizde kış aylarında yolların sürücüler için elverişsiz hale gelmesinden dolayı bazı tarih aralıklarında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirilmektedir. Emniyet Müdürlükleri tarafından belirlenen tarihlerde araçlar kış lastiği kullanılmakta ve bu kuralara uymayan araç sürücülerine de idari para cezası kesilmektedir.  Peki hangi araçlarda kış lastiği zorunluğudur? Kış lastiği kullanmama cezası ne kadardır, kaç paradır? Kış lastiği zorunluluğu hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara haberimiz devamından ulaşabilirsiniz.

Hangi araçlarda kış lastiği takmak zorunludur?

Eşya ve yolcu taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyir etmekte olan ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olsun veya olmasın motorlu araçlar ile yabancı plakalı araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu hususta tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur. Peki hangi araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır?Kış lastiği takma zorunluluğu olmayan araçlar nelerdir?

Lastik tekerlekli traktörler, iki ve üç tekerlekli taşıtlarla yapılan taşımalar, taksi gibi ticari araçlar, römork ve yarı römorklar, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait taşıtlar ve bunların römorkları kış lastiği takmakla yükümlü değildirler. Bu hususta en çok sorulan sorulardan bir tanesi de otomobillerin kış lastiği kullanma zorunluluğunun olup olmamasıdır. Peki otomobiller kış lastiği takmak zorunda mıdır?

Otomobillerde kış lastiği zorunlu mu?

Kamyonet, minibüs ve A türü yetki belgelerine kayıtlı olan otomobillerde kış lastiği takmak zorunludur. Ancak diğer otomobiller yani hususi araçlarda kış lastiği zorunlu değildir. Yine de emniyet mensupları yapmış oldukları açıklamalarda kış lastiği zorunluluğu bulunan tarihlerde otomobillerinde kış lastiği kullanmalarının gerektiğini belirtmektedir. Kullanmadıkları takdirde herhangi bir cezai yaptırıma maruz kalmasalar da trafikte can ve mal güvenliği açısından kış lastiği kullanılması önerilmektedir. Peki zorunlu olmasına karşın kış lastiği kullanmayan sürücülere uygulanacak olan cezai yaptırımlar nelerdir? Kış lastiği takmama cezası nedir?

2023 kış lastiği takmamanın cezası ne kadardır?

Tüm yasak ve uyarılara rağmen ülkemizde halen çok sayıda sürücü kış lastiği takmayarak sadece kendi can ve mal güvenliğini değil, trafikte seyir eden tüm araçların ve sürücülerin can ve mal güvenliğini riske atmaktadır. Zorunluluğa uymayan kişilere ise para cezası kesilmektedir. Aşağıdaki tablodan yıllara göre kış lastiği takmama cezası ne kadar öğrenebilirsiniz.

YILCEZA
20231152
20231152
2023835
2023776
2023715
2018715
2017625
2016602
2015571

Yetkililer ayrıca sürücülere uygulanacak olan para cezasının yanında, tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçların yola devam etmelerine de izin vermemektedir.

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor, bitiyor?

Kış lastiği uygulaması genel olarak her sene 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında uygulanmaktadır. Emniyet her sene yapmış olduğu açıklamada kış lastiği zorunluluğunun ne zaman başladığını ve bittiğini açıklamaktadır. Yani kış lastiği zorunluluğu bu sene 1 Aralık 2023 ile 1 Nisan 2023 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Bu yazımızda kış lastiği uygulaması hangi araçlar için geçerli, kış lastiği ne zaman başlıyor bitiyor, kış lastiği uygulaması yönetmeliği, kış lastiği kullanmama cezası ne kadardır, kaç paradır, kaç TL’dir, kış lastiği uygulaması, hususi araçlara zorunlu mu, kış lastiği özel araçlara zorunlu mu gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan lastik üretim tarihi nerede yazar öğrenebilirsiniz.


DİĞER KIŞ LASTİĞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kış lastiği konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kış lastiği duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.