Kirve Nedir, Ne Yapar?

Kirve, Anadolu’da halk geleneği olarak çıkmış bir çeşit sünnet geleneğidir. Her sünnet edilen çocuğun gelir ve giderlerini üstlenen, sünnet edilirken kolunu ve bacağını tutan birisi vardır. İşte bu kişi çocuğun üstünde baba yarısı kadar hak sahibi olan kişidir, bu kişiye kirve denir.

Kirvenin görevi, sünnet edilen çocuğun ekonomik giderlerine yardımcı olmak, sünnet töreni düzenleyerek çocuğun sünnet ediliş sırasında sünnetçiye yardımcı olarak rahat bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Kirve kelimesi aslında can dost, sevgi ve candan arkadaş anlamına geldiği için akıllarda da bu şekilde dosttan da yakın görülmektedir. Bu şekilde kirvenin görevi tanımlanmaktadır.Kirveliğin amacı ise, iki aileyi birbirine bağlamaktır. Ekonomik durumu iyi olan aile, kirve seçildikten sonra özellikle sünnet törenini üstlenerek büyük katkı sağlamaktadır. Son olarak sünnetçiye destek olması açısından çocuğu tutar ve rahat sünnet edilmesini sağlayarak da ekstra yardımcı olur. Kirvelik olayı özellikle Anadolu’da Güneydoğu kısımlardaki şehirlerde görülmektedir.

Ailelerin ilişkilerini bağlamak, olan ilişkiyi pekiştirmek, dil, din ve kültür fark etmeden aileleri birleştirmek, özellikle dışarıdan gelenler bu yöre sayesinde daha sıcak bir şekilde uyum sağladığından kirve bu amaçla yapılmaktadır diyebiliriz. Bu sayede kirve ilişki konusunda vesile olurken, ölene dek bu ilişkinin devamını sağlar. Ancak bilinmelidir ki kirve çocukları içerisinde evlenmek yasaktır. Bunun yasak olmasının sebebi ise, ailelerin ilişkileri daha kuvvetli olmasını sağlamaktır.

Nasıl Kirve Olunur?

Kirve olabilmek için her hangi bir belgeye ihtiyaç yoktur. Kirvelik, düğünlerde sağdıçlığa benzer şekilde olunabilmektedir. Sağdıç gibi kirvede karşı tarafa hizmet ve yardım etmektedir. Bu iki kavram Anadolu’da boşuna çıkmamıştır. Fakat kirve olabilmek sağdıç kadar değildir. Çünkü kirve olabilmek için ilk olarak çocuklarla ilişkinizin iyi olması gerekmektedir. Aksi halde anlaşamazsanız, sünnet edilen çocuğun ailesi sizi kirve seçmeyecektir.

Bunun haricinde ise başka bir şart olmamasının yanı sıra isterse aileden, isterse akrabalardan, isterse de yakın aile dostlarından kirve olunabilmektedir. Bunun yanı sıra kirve sadece erkeklere özgü olduğundan dolayı, ayrıca sünnet töreni için ekonomik destek konusunda cömert olmak zorundadır.


DİĞER KİRVE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kirve konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kirve duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.