Kırmızı ışık; hem araçlar hem de yayalar için geçerli bir trafik kuralıdır, kırmızı ışık trafik içerisinde bekle anlamına gelmektedir. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası hem yaya için hem de araç için belirlenmiştir. Kırmızı ışıkta geçme cezası yayalar için farklı, araçlar için farklıdır bu durumun nedeni trafikte esas olanın yaya olması ve araç sürücüsünün her zaman dikkatli olmak zorunda olmasıdır. Herhangi bir nedenle, gece ya da gündür fark etmeksizin kırmızı ışıkta karşıdan karşıya geçmek ya da yeşil ışığın yanmasını beklemeden kırmızı ışıkta geçmek veya hızını hiç kesmeden kırmızı ışığa rağmen yola devam etmek kırmızı ışıkta geçme cezası almanıza neden olacaktır.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne kadardır?

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası;  • Yayalar için; 196 TL
  • Araçlar için; 427 TL olarak belirlenmiştir.

Yine kırmızı ışık kuralını ihlal eden sürücülerin ehliyetlerine de 20 ceza puanı işlemektedir.

Kırmızı ışık kuralını, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde ilk kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 30 gün, ikinci kez üç kez ihlal ettiği tespit edilenlerin 45 gün, üçüncü veya daha fazla kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 60 gün süreyle sürücü belgeleri alınmaktadır.

İki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlar, psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilecek ve psikoteknik belgesi alacaklardır. . Sürücü belgesi almasına engeli olmadığı anlaşılanlara trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilmektedir.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası kaç günde gelir?

Kırmızı ışıkta geçme cezası kişilerin adresine gönderilir. Ceza 1 hafta ile 10 gün arasında kişinin ikamet ettiği resmi adrese gönderilir. Evde olmamanız halinde muhtarınıza bırakılır. Muhtar belgeyi aldığı andan itibaren yasal süreniz başlamış demektir.

Cezanız elinize gelmediyse; E-Devlet, Trafik Genel Müdürlüğü, Vergi dairesi üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne zaman gelir?

Kırmızı ışıkta geçme cezasını erken ödeme durumunda %25 oranında indirim almanız mümkündür. Ceza elinize ulaştıktan sonra 15 gün içinde ödeme gerçekleştirmezseniz kesilen cezayı direkt olarak ödemeniz gerekecektir. Cezayı ödememeniz ve gecikmesi halinde ise %5 oranında faize tabi tutulursunuz. Şayet bu cezayı erken yani 15 gün içerisinde öderseniz %25 tutarında indirimde yararlanır ve akabinde 320,25 TL ödersiniz.

Kırmızı ışık cezası nasıl ve nereden yapılır?

Şayet kırmızı ışıkta ceza yediniz mi merak ediyorsanız, BURADAN E-Devlet kapısının araç plakasına yazılı ceza sorgulama kısmına giriş yapmalısınız. Daha sonra E-Devlet şifresi ve TC. kimlik numarası ile giriş yapmanızın ardından ceza yediniz mi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ancak burada daha önceki cezalarda durmakta ve silinmemektedir. Bu sebepten dolayı cezanın ne zaman yazıldığını dikkatli bir şekilde öğrenmelisiniz. Bu yazımızda kırmızı ışıkta geçmenin cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KIRMIZI IŞIKTA GEÇMENİN CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kırmızı ışıkta geçmenin cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kırmızı ışıkta geçmenin cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.