Kirayı elden vermek suç mu?

2008 yılında çıkan ve Resmi Gazete’de yayınlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereğince kira bedellerinin belirli bir limiti aşması durumunda kiranın bankalar veya PTT vasıtası ile ödenmesi gerekmektedir. Bu hususa uymayanlara ise çeşitli cezai yaptırımlar uygulanması kararlaştırılmıştır. Peki kirayı bankaya yatırma limiti, elden kira alma sınırı ne kadar?

Kirayı bankaya yatırma limiti, kirayı elden ödeme limiti 2023

Belirli kira limitlerini geçmeyen kişiler kiralarını elden yani herhangi bir banka veya PTT vasıtasına gerek duymadan ödeyebilmektedirler. Bu rakam 2023 yılı için 500 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakamın üzerinde kira ödeyen her kimse, kirasını bankalar veya PTT aracılığı ile yatırmak zorundadır. Peki elden kira vermenin cezası nedir?Kirayı elden vermenin cezası 2023

Belirli bir limitin üzerindeki kiraların banka veya PTT vasıtasıyla ödenmesinin sebebi, herhangi bir sebeple kişilerin vergi kaçırmalarının önüne geçmek ve kira gelir giderlerinin kayıt altına alınabilmesini sağlamaktır. Bu hususa uymayanlara yani kirayı alan kişilere ise para cezası verilmektedir. Ayrıca bu kişiler tespit edilen kira gelirlerini de faizleri ile beraber ödemek durumunda kalmaktadırlar.

Konut kiralarında belirtmiş olduğumuz limitin üzerindeki kira miktarlarını elden alan ev sahiplerine 250 TL’den az olmamak kaydıyla, kira bedelinin yüzde %5’i oranında özel usulsüzlük cezası kesilmektedir. İş yeri kiralarında ise farklı bir durum mevcuttur.  İş yeri kiralarının bankaya yatırılmayıp elden ödenmesi halinde hem kiracıya hem de iş yeri sahibine özel usulsüzlük cezası kesilir. Kesilecek cezanın en az tutarı, kiracının defter tutma durumuna göre, 250 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir. Ayrıca belirttiğimiz gibi bu para cezalarının yanında verilmemiş olan vergi borçları da kişilerden tahsil edilmektedir.

Kirayı elden alan ev sahibi nereye, nasıl şikayet edilir?

Şayet ev sahibi ödemekle yükümlü olduğu vergileri ödememesi durumunda kiracı ev sahibini şikayet edebilmektedir. Vergi kayıp ve vergi kaçaklarının önlenmesi adına vergi kanunlarına uygun hareket edilmesi için bu şikayetlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu hususta 444 0 189 Alo Maliye hattı aranarak şikayetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Alo Maliye ekipleri ihbar ve şikayetlerinin doğruluğunu araştırdıktan sonra mükelleflerin adreslerinde gerekli denetimleri gerçekleştirirler. Akabinde kira gelirini beyan etmeyen yani vergi kaçıran ev sahibine ceza kesilir.

Bu yazımızda kirayı bankadan ödememe cezası, kirayı elden alan ev sahibini şikayet etme, kiranın elden ödenmesi sorun yaratır mı, ev sahibi kirayı elden almak istiyor, kirayı elden vermek suç mu, kira banka zorunluluğu ve kirayı bankaya yatırma limiti hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KİRAYI ELDEN ÖDEMEME CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kirayı elden ödememe cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kirayı elden ödememe cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.