Kiralık İşçi Nedir?

Dün yayınlanmış olan Resmi Gazete’de kiralık işçi çalıştırma ile ilgili önemli detaylar yer aldı. Kiralık işçi çalıştırma koşulları bu sayede belirlenmiş oldu. Buna göre, doğum sonrası yarı zamanlı çalışmada, mevsimlik tarım işlerinde, ev hizmetlerinde, günlük işlerden sayılmayan ve aralıklı olarak gördürülen işler, iş sağlığı ve güvenliği açısından acil olan işler, işletmenin ortalama mal ve hizmet üretim kapasitesinin öngörülmeyen şekilde artması durumunda ve dönemsellik arz eden iş artışlarında “kiralık işçi” çalıştırılabilecek.

Kiralık İşçi Çalıştırma Şartları Nelerdir?

İşverenler en fazla 8 ay süre zarfında kiralık işçi çalıştırabilecek. Geçici işçi çalıştıran işverenler, belirtilmiş olan sürenin sonunda aynı iş için 6 ay geçmedikçe yeniden kiralık işçi çalıştıramayacak. Kiralık işçi ile yapılacak olan iş sözleşmesinde, işçinin ne kadar süre çağrılmazsa haklı sebep gösterilerek iş sözleşmesinin fesih edilebileceği belirtilmek zorunda olacak. Bu belirtilen süre 3 ayı geçemeyecek. Ayrıca kiralık işçi sayısı, iş yerinde bulunan işçi sayısının dörtte birini geçemeyecek. Ancak, 10 ve daha az işçi çalıştıran iş yerleri bu kapsamında ayrı tutulmuş durumda. Bu iş yerleri 5 kişiye kadar kiralık işçi çalıştırabilecek. Kiralık işçiler çalışmış oldukları dönem zarfında, sosyal hizmetlerden diğer çalışanlar ile eşit olarak yararlanacaklar. Geçici işçi çalıştırmakta olan işveren, işçilerin maaşlarının ödenip ödenmediğini çalıştığı süre zarfında her ay kontrol etmekle yükümlü olacak. Özel istihdam büroları her ay geçici işçi maaşlarının ödendiğine dair belgeyi, işverene ibraz edecek.Kiralık İşçi Ne Zaman Kiralanabilir?

  • İşçinin doğum öncesi ve sonrası ücretli izinleri, ücretli izinlerden sonra alınabilen 6 aya kadar ücretsiz izinleri ve hatta günde 1,5 saatlik süt izinleri nedeniyle çalışamadıkları dönemler için geçici işçi alınabilir.
  • İşçinin askerlik görevi için işten ayrıldığı ve çalışmadığı dönemde geçici işçi alınabilir.
  • Hangi nedenle olursa olsun, işçinin iş sözleşmesinin askıya alındığı hallerde geçici işçi temin edilebilir.
  • Mevsimlik tarım işlerinde çalıştırılmak üzere geçici işçi istihdam edilebilir.
  • Ev hizmetlerinde; bakıcı, temizlikçi vb. işlerde, geçici işçi temin edilebilir.
  • İşletmenin günlük olarak yapılmayan ve aralıklı işlerinde geçici işçi alınabilir.
  • İş sağlığı ve güvenliği bakımından acil bir iş varsa bu işi gerçekleştirmek üzere geçici işçi alınabilir.
  • İşletmenin ortalama mal ve hizmet kapasitesi önemli ölçüde ve öngörülemeyecek şekilde artmışsa geçici işçi temin edilebilir.
  • Dönemsel olarak bir iş artışı varsa geçici işçi alınabilir. (Mevsimlik işlerde olmaz)

Kimler Kiralık İşçi Kiralayabilir?

Kamu kurumları ve yer altı maden iş yerleri dışında kalan tüm iş yerleri ve işverenler kiralık işçi kiralayabilirler.

Kiralık İşçinin Ücret ve Sigorta Primleri Kim Tarafından Ödenir?

Özel istihdam büroları, kiralık işçilerin ücretini ve sigorta primlerini ödemekle yükümlü olacaklar. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi işverenler bu ücretlerin ödenip ödenmediğini takip etmekle yükümlü olacaklar. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği bakımından da ana sorumluluk özel istihdam bürosunda olacak.

Kiralık İşçi Kıdem ve İhbar Tazminatı Alabilir Mi?

Maalesef, kiralık işçiler çalışmış oldukları iş yerinin işçisi sayılmadıkları için kıdem tazminatı, sendika tazminatı, ihbar tazminatı veya işe iade tazminatı alamazlar.

Kiralık işçi yasası hakkında merak edilenlere bu yazımızda yer verdik. Kiralık işçi yani diğer adıyla geçici işçi çalıştırmak hakkında tüm soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KİRALIK İŞÇİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kiralık işçi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kiralık işçi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.