Kiracı olduğum ev satıldı ne yapmalıyım?” sorusunu düşünüyorsanız; kira sahibi için hiçbir engel bulunmadığını, kira sözleşmesinde kiracının evini satma eyleminin yazmadığını belirmek gerekmektedir. Kira sahibi istediği zaman evini satabilir. Bu duruma hiçbir şey engel olmuyor.

Eğer mevcut bir dairede oturuyor ve kira sahibi de kiralık olan dairesini satışa çıkarttıysa siz kiracı olarak, pek bir hakkınız bulunmuyor. Evin yeni alıcısı, 1 ay içerisinde size ihtar çekerek sizin 6 ay içerisinde kiralık evden çıkmanızı isteyebilir. Bundan sonra size, tahliye davası açıp evden çıkmanıza neden olabilir. Lakin bu süre zarfında acele etmenize gerek yoktur.Kiracını Evi Satılırsa Kiracı Hakları Nelerdir?

Kiracı kendi gayrimenkulü satma hakkına sahiptir. Bunun önünde hiçbir engel bulunamaz. Belli bir süre sonra da yeni malik, kiracının evden ayrılmasını talep edebilir. Yeni kira sahibinin tekrardan kontrat yapmasına gerek yoktur. Notere başvuracağı evi ödediğine dair belge ile yeni kontrata gerek duymadan eski kontrat ile kira sahibi devam edebilir.

Kiracı olduğunuz ev satılırsa hemen çıkma gibi derdiniz olmasın. Kontratın normal süresini bitmesini bekleyebilirsiniz. Çünkü yeni ev sahibi, size tam 6 ay süre vermiş olacak. Gayrimenkul sahibi isterse sözleşmeye sıfırlayabilir lakin yine de 6 ay süre vermesi mecburidir. Son olarak 1 ay içerisinde ihtarname kiracıya gitmiş olması gerekmektedir. Aksi halde kira sözleşmesi otomatik olarak yenilenmiş sayılmaktadır.

Bu yazımızda kirada oturduğum ev satıldı ne yapabilirim ile içinde kiracı varken evin alınması satılması konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KİRACI HAKLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kiracı hakları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kiracı hakları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.