Kira sözleşmesi nedir, ne demektir?

Ev sahipleri ve kiracılar arasında çeşitli anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. Hatta bu anlaşmazlıklardan bazıları mahkemeye kadar uzayabilmektedir. Kira sözleşmeleri ise kiracı ve konut sahibi arasındaki anlaşmazlıkları önlemek amacı ile yapılan, kira artış oranı, evden çıkartılma sebepleri gibi çok sayıda bilgiyi içerisinde barındıran sözleşmelerdir. Tam olarak kira sözleşmesi, “Kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmelere denilmektedir.

Kira sözleşmesi çeşitleri nelerdir?

Kira sözleşmeleri belirli süreli ve belirsiz süreli yani süresiz kira sözleşmeleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Belirli kira sözleşmelerinde bir sözleşme süresi bulunmaktadır. Ancak belirsiz kira sözleşmelerinde sözleşmenin ne zaman sona ereceği ile ilgili bir bilgi bulunmaz. Aralarındaki tek fark budur.Kira sözleşmesi yapmak zorunlu mudur?

Kira sözleşmeleri veya kira kontratı “kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme’’ olarak ifade ediliyor. Kira sözleşmesi sözlü veya yazılı olarak yapılabilmektedir. Ancak sözlü yapılan sözleşmelerde başlangıç tarihini ve anlaşmaya varılan diğer hususları ispat etmek zor olmasından dolayı sözleşmenin kesinlikle yazılı olarak gerçekleştirilmesi ve birer nüshanın hem kiracı da hem de taşınmazın sahibinde olmasını önermekteyiz.

Kira kontratı neden önemlidir?

Kiralayan ve kiracı arasında yapılan kira sözleşmeleri büyük önem taşımaktadır. Çünkü yapılan bu sözleşmeler iki tarafında da haklarını koruma altına alan belge niteliği taşımaktadır. Bu sözleşmeler hazırlanırken yaşanabilecek sorunlar, maddeler halinde sözleşmeye yazılmak durumundadır. Aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıda hem iş yerleri için hem de konutlar için kira sözleşmesi örneği bulunmaktadır. İçerisindeki maddeleri çıkarabilir veya yeni maddeler ekleyerek kiracı ve kiralayan arasında yeni bir sözleşme oluşturulabilir. Aşağıda vermiş olduğumuz sözleşme sadece örnek mahiyetindedir.

Kira sözleşmesi örneği indirmek için TIKLAYIN

Kira sözleşmesi imzalarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  1. Kira kontratını imzaladığınız kişinin mal sahibi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şayet mal sahibi değilse, yasal vekillik durumu araştırılmalıdır.
  2. Kira kontratında belirtilmiş olan adresin, kiralayacağınız yer olup olmadığı dikkat edilmelidir. Burada bina ve daire numarası gibi detaylar önemlidir.
  3. Kira artış bedelinin hangi dönemlerde ve hangi tutarlarda yapılacağı sözleşmede açıkça belirtin.
  4. Taraflar arasında yapılacak olan kira sözleşmesinde isim soy isim ve TC kimlik numarası gibi unsurların yazılmış olmasına dikkat edin.
  5. Taraflar kontratı birlikte ve kefiller huzurunda imzalamalı. Ayrıca kira sözleşmesinin her sayfasının imzalandığına dikkat edin.
  6. Kira bedellerinin, mal sahibinin hangi banka hesabına ve hangi tarihler arasında ödeneceği net bir şekilde sözleşmede belirterek, mümkün olduğunca banka hesabına “kira bedeli” olarak gönderin. (Havale ve EFT ücreti kiracıya aittir).
  7. Depozito veriyorsanız niçin verdiğinizi ve hangi şartlarda geri alınacağı yazın. Bu konu oldukça önemli zira genelde sorunlar buradan çıkıyor.
  8. Kiralanan gayrimenkulün hangi koşullarda teslim edildiğini ve demirbaşların mevcut durumunu anlatan bir madde ekleyin. Burayı ne kadar detaylı yazarsanız o kadar iyi, çünkü verdiğiniz depozitonun geri alınma ihtimalini bu madde belirliyor.

Bu yazımızda kira sözleşmesi nedir, ne demektir, kira sözleşmesi örnekleri, kira sözleşmesi dolu örneği, kira sözleşmesindeki genel koşullar ve genel hükümler, kira sözleşmesi indir, hususi şartlar, nasıl olmalı, ne işe yarar, nasıl yapılır? Kira sözleşmesi yapmak şart mıdır, tanımı, türleri, nasıl doldurulur hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KİRA SÖZLEŞMESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kira sözleşmesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kira sözleşmesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.