Trink Kira Sigortası Nedir?

Konut sahiplerinin günümüzde en sık yaşadığı sorunların başında, kirasını ödemeyen kiracıların yaşattığı mağduriyetler gelmektedir. Kiracıların kiralarını ödemesi halinde oluşabilecek zararları kapsamakta olan Trink Kira Sigortası, konut sahiplerinin doğru kiracıyı bulmak adına aylarca evini boş bırakarak maddi zarar uğramalarının önüne geçmeyi hedefliyor. Trink Kira Sigortası, Ray Sigorta tarafından hayata geçirilmiş durumda. Trink Kira Sigortası ile yabancı ülkelerde uzun yıllardır uygulanmakta olan mal sahibi ile kiracı arasındaki çatışmaların tamamına çözüm getirmesi planlanan kira sigortası hayata geçirilmiş durumda. Peki Trink Kira Sigortası yaptırmanız durumunda süreç nasıl işleyecek?

Trink Kira Sigortası Ne İşe Yarar?

  1. Kiraya verilecek olan taşınmazlar detaylı bir ekspertsiz işlemine tabi tutulur. Görsel ve yazılı olarak kayıt altına alınır.
  2. Kiracı ve mülk sahibi arasında yetki ve hizmet anlaşmaları yapılır.
  3. Kiralamak isteyen kişi ya da kurumun detaylı risk analiz raporları çıkarılır ve kiracı ile taşınmaz sahibi arasındaki para alışverişleri ile evrak işlemleri tamamlanır.
  4. Kiracı talep ederse konutun boya, tamirat, tadilat ve nakliye işlemleri gerçekleştirilir.
  5. Kiralanan taşınmaz ile ilgili olarak yapılan tüm işlemler detaylı olarak raporlanır. Bu sayede kiracı ve konut sahibi yüz yüze gelmezler ve tüm süreç hukuki olarak özenle kurulan bu şirketler tarafından yürütülür.
  6. Tüm sorumluluk aracı şirketler tarafından üstleniyor. Bunlara faturaların düzenli ödenmesi ya da aidat tutarlarının yatırılması gibi kriterlerde dahil ediliyor.

Ancak poliçenizin tanzimini takiben 3 ay bekleme süresi bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı sigorta yaptırdıktan sonra 3 ay beklemeli ve bu süreç zarfında kiranızı düzgün olarak almalısınız. Bekleme süresinin bitmesini takiben olası kiranın ve/veya kiraların ödenmemesi durumunda Trink kira sigorta poliçesi devreye giriyor ve ödenmeyen kiraları her ay düzenli şekilde mal sahibinin hesabına yatırıyor. Bunun yanında kiracının uhdesine düşen yine ödenmemiş aidat ve yönetim giderleri de poliçe kapsamında Ray Sigorta tarafından karşılanıyor. Trink kira sigorta poliçesi sadece bu teminatlarla da sınırlı değil. Abonelik sözleşmelerini üzerine geçirtmemiş kiracıların kullanımından doğan ve ödenmeyen, mülk sahiplerinin ödemek zorunda kalabileceği elektrik, su, doğal gaz gibi faturaları da ödüyor. Ayrıca, tüm bu sürece ait tahliyeye kadar oluşan hukuki masrafları ve avukatlık ücretini de üstleniyor.”Kira Sigortası Ne Kadar? Kira Sigortası Yaptırma Ücreti

Trink kira sigortası, yatırılmayan kiranın tamamını ev sahibine ödemektedir. Sadece kira değil aynı zamanda ödenmeyen fatura ve çeşitli hukuki masraflar da kira sigortası kapsamında yer almaktadır. Trink kira sigortası ücreti ise aylık kira bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Trink kira sigortası aylık kira tutarının %65’i oranında olmaktadır. Yani ayda 1000 Lira kirası olan bir mülk için yıllık sigorta primi 650 Lira civarında olmaktadır. Ev sahipleri ise bu tutarı 9 taksit seçeneği ile ödeyebilmektedirler.

Kira Sigortası Nasıl Yapılır?

Kira sigortası yaptırmak için Ray Sigorta gibi çeşitli sigorta şirketleri ile anında iletişime geçebilirsiniz. Bu kapsamda yazımız başında belirttiğimiz gibi bir süreç karşınıza getirilecek. Kira sigortası ile beraber emlakçıların hüküm sürmüş oldukları kira sektöründe köklü değişiklikler yaşanması bekleniyor.  Bu yazımızda kira sigortası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz Ayrıca diğer sayfamızdan kiracı kirasını ödemezse ne olur öğrenebilirsiniz.


DİĞER KİRA SİGORTASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kira sigortası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kira sigortası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.