Günümüzde kira fiyatları özellikle bazı illerde yaşanan nüfus yoğunluğunun da etkisiyle oldukça artmış durumda. Kira fiyatlarının bu denli yükselmesi de vatandaşları ev sahibi olmaya itmektedir. Çoğu vatandaşın aklında olan ve sıklıkla dile getirdiği bir soru ise “Kira öder gibi ev sahibi nasıl olunur?” sorusudur. Bu yazımızda bunu nasıl gerçekleştirebileceğinizi ve kira ödemek yerine ev kredisi ödeyerek kazançlı çıkıp çıkmayacağımızı araştıracağız.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorum diyorsanız öncelikle bir peşinatınızın olması gerektiğini unutmayalım. Peşinatsız ev kredisi veren bankalar da bulunuyor. Ancak bunların sayısı oldukça azdır. Bunlara da yazımızın devamında yer vereceğiz. Şimdi ev almaya karar verdiğinizi ve bunu kira öder gibi yapmak istediğinizi hesap ediyoruz. Söylediğimiz üzere öncelikle evin satın alma değerinin %75’ine kadar kredi verildiğini bilmemiz gerekir. Bu rakamın geriye kalanını da peşinat olarak ödemek zorundayız.Örnek üzerinden daha rahat bir biçimde anlatabiliriz. Örneğin; 700 TL’lik kira ödüyorsunuz ve bu miktarı konut kredisi ödeyerek ev sahibi olmak istiyorsunuz. 700 TL kirası bulunan bir konutun ortalama değeri 187.000 TL civarındadır. Bu rakamın %75’ine kredi çekmek istersek de bu rakam 140.000 TL civarına denk gelecektir.  Bunu 10 sene geri ödemeli olarak ödemek istersek de karşımıza çıkacak masraf aylık olarak 1.875 TL olacaktır. Yani toplamda 266.651 TL geri ödeme yapmış olacağız. Yani farklı bir anlatımla 86.651 TL faiz ödemiş olacağız.

İlk etapta düşündüğünüzde aylık ödemiş olduğunuz 700 TL kira gideri, bir anda kredi çekerek 1875 TL’ye çıkmaktadır. Ancak burada hesap etmediğiniz bazı noktalar bulunmaktadır. Peki nedir bunlar?

  • Aylık kira gideriniz her sene enflasyon oranı ile artarken, aylık kredi ödemeniz 10 sene boyunca sabit kalacaktır.
  • 10 sene içince ödemiş olduğunuz kira, herhangi bir yatırıma yada gayrimenkule dönüşmezken, kredi ödemeleriniz gayrimenkul olarak size geri dönecektir.

Peki “Ne yapacağız?” dediğinizi duyar gibiyim. Bu sebepten son 10 senedeki kayıp ve kazanç hesabını yapabilmemiz çok önemlidir. Enflasyon ortalama yüzde 8 olarak hesaplanınca aşağıda vermiş olduğumuz tablo ortaya çıkmaktadır.

Kira ödeyerek ev sahibi nasıl olunur?

Yukarıda vermiş olduğumuz tabloya göre, evi konut kredisi ile satın almanın 10 sene sonunda bize maliyeti 360.735 TL’dir. Bu süreci kirada geçirirseniz de harcamanız gereken toplam rakam 179.776 TL’dir. Arada 180.958.51 TL’lik bir fark olduğunu görebilirsiniz. Bu rakama peşinat olarak ödenen 47.000 TL’de eklendiği zaman oturduğunuz evi satın almak 223.313 TL daha pahalıya denk gelmektedir. Bir başka deyişle kirada otursaydınız cebinizden 223 bin TL daha az bir miktar çıkacaktı.

Ancak değerlendirme bu kadarla son bulmuyor. 10 sene sonunda size ait olacak olan ev değerlenecektir. Bu değerlenme miktarını enflasyon oranı ile  hesaplarsak 187 bin TL’ye almış olduğunuz eviniz 10 senenin sonunda 414.332 TL olacaktır. Yani eviniz eski halinden 227.666 TL daha değerli olacaktır. Konut kredisi ödeyerek bu evi satın almanın size maliyeti ise 223.313 TL’dir. Yani evin değer artışından daha küçük bir rakamdır.

Yapmış olduğumuz hesaplamalara göre ev satın alarak karlı çıkmanız söz konusudur. Bu değerler vermiş olduğumuz baz rakamlar alındığı için yakın değerler çıkmıştır. Ancak evin bulunduğu konum da değer artışında oldukça etkin rol almaktadır ve bazı noktalarda belirtmiş olduğumuz değer artışları birkaç sene içerisinde gözlemlenebilmektedir. Bu yüzden hesabınızı yaparken, evi satın alacak olduğunuz semtin de ilerideki durumunu iyi değerlendirmeniz gerekmektedir.

Faizsiz Kredi Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Ayrıca İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve daha birçok ilde TOKİ veya benzeri özel şirketler tarafından ev kampanyaları düzenlenmektedir. Bu kampanyalardan bazıları faizsiz olarak, bazıları da düşük faizli kredi vermektedir. Bu kampanyaları düzenli takip ederek de buralardan ev sahibi olabilirsiniz.  Kira öder gibi ev sahibi olmak hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Diğer sayfamızdan kira sigortası nedir öğrenebilirsiniz.


DİĞER KONUT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konut konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan konut duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.