Vatandaşlar 2012 yılında çıkan kanunla ev ya da iş yeri kira elde etmeleri durumunda gelirlerini beyan etmek zorundadırlar. Kira gelir beyannamesi verdikten sonra ise hesaplanan rakamlarca kira gelir vergisi verirler. Yıllık 27 bin TL işyeri kira geliri ve 3,600 konut kirası geliri elde eden vatandaşlar, istisnai durumlar haricinde kira gelir vergisi ödemekle yükümlüdürler. Peki kira gelir beyannamesi vermemenin cezası nedir?

Kira Gelir Vergisi, Beyannamesi Vermeme Cezası Nedir?

Vatandaşlar elde ettikleri kira gelirlerini her yılın Mart ayında beyan ederler ve çıkan vergiyi de Mart ve Temmuz olmak üzere iki eşit taksitle ödeyebilirler. Kira geliri elde etmesine rağmen kira gelirini beyan etmeyenler ya da düşük beyan edenlerin tespiti halinde ceza kesilmektedir. Kira bankadan ödenmezse ayrı ceza, beyanname verilmezse de ayrı cezası vardır.Kira bankadan ödenmezse cezası nedir?

Bu ceza günümüz itibariyle kira bedelinin yüzde 5‘i kadar (her bir işlem için) öngörülmektedir. (ceza, özel usulsüzlük cezasından düşük olamıyor.) Ceza; konut kiralarında yalnız mülk sahibine, işyeri kiralarında ise hem mülk sahibine hem kiracıya öngörülmekte.

Kira geliriniz ne kadar olursa olsun, kira gelirinden kazandığınız rakamın 3 bin 600 lirası istisna tutar olarak kabul edilmektedir. Yani bu rakamın vergisi ödenmez. Öncelikle kira gelir beyanı verilmemesi durumunda bu istisnai tutar ortadan kalkmaktadır. Yani bu rakam da ödeyeceğiniz vergiye dahil edilir ve zarar etmiş olursunuz. Ayrıca beyan edilmeyen veya eksik beyan edilen gelir tutarı üzerinden gelir vergisi hesaplanır ve verginin bir katı tutarında vergi ziyaı cezası kesilir. Aylık yüzde 1,40 gecikme faizi hesaplanır. Vergi Usul Kanunu’nda beyanname vermeyenler için iki kat 1. derece usulsüzlük cezası da öngörülmektedir.

Bu haberimizde Kira geliri beyannamesi vermemenin cezası ne kadardır, nedir? Kira beyannamesini geç vermek yada hiç vermeyenlerin durumu ne olur? Kira gelir vergisi ödememenin cezası nedir? Kira gelir vergisi ödenmezse ne olur? Kira gelir beyannamesi yaptırmama cezası ne kadardır detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KİRA GELİR VERGİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kira gelir vergisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kira gelir vergisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.