Kimyanın hayatımızdaki yeri ve önemi küçümsenemez. Yaşantımızda her alanda kullanmış olduğumuz ürünler kimyagerler tarafından tasarlanmıştır. En basit olarak tükettiğimiz suyun içerisindeki mineral ve maddeler belirli testlerden geçmekte ve içilebilir seviyeye gelenler satışa sunulmaktadır. Kimya, hayatımızın her alanında sıklıkla kullandığımız bir bilimdir ve yeri tartışılamaz. Bu alanda faaliyet gösteren meslek gruplarından bir tanesi de kimyagerlerdir. Kimyager hakkında oldukça çok merak edilen konu bulunmaktadır. Bu yazımızda kimyager mesleği hakkında tüm merak ettiğiniz sorulara yanıt vereceğiz.

Kimyager nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Kimyager, kimya bilimi konusunda ileri düzeyde eğitim almış kişilere denilmektedir. Kimyager, maddeleri atom ve molekül düzeyinde inceler ve tanımlar. Maddelerin kimyasal niteliklerini ve molekül yapılarını laboratuvar ortamında inceleyen kimyagerler, sayısal düşünme yeteneğine ve bilimsel meraka sahip kimselerdir.Kimyager ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Kimyagerlere günümüzde neredeyse her alanda ihtiyaç duymaktayız. Giyim sektörü, eczacılık, gıda, boya gibi aklınıza gelebilecek sayısız meslek grubunda kimyagerlerin çalışmaları mevcuttur. Meslek olarak genel görev tanımları aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • Fiziksel ve kimyasal özellikleri, yapıları ve ilişkileri analiz etmek,
  • Elde edilen bilimsel sonuçları raporlamak,
  • Kimyasalların analizi gerçekleştirmek için yeni teknikler bulmak,
  • Laboratuvarlarda kalite kontrolünü sağlamak,
  • Kullanmış olduğu tüm ekipmanları çalışır vaziyette tutmak, temizliğini gerçekleştirmek

Gibi görevlere sahiptirler. Kimyagerler sanayileşmeyi başarabilmiş ülkelerde en çok ihtiyaç duyulan mesleklerin başında yer almaktadır. Peki nasıl kimyager olunuyor? Kimyager olmak için ne okumak gerekir?

Kimyager ne iş yapar?

Kimyager nasıl olunur?

Kimyager olmak için üniversitelerin Fen ya da Fen Edebiyat Fakülteleri altında yer alan kimya bölümü tamamlanmalıdır. Kimya bölümünde; organik kimya, anorganik kimya, analitik kimya, biyokimya, fizikokimya ve endüstriyel kimya gibi kimya bilimi alanında ileri düzeyde eğitim verilmektedir. Kimyagerlik bölümü 4 senelik bir lisans programıdır. Bu bölümden sayısal puanla öğrenci kabul etmektedir. Kimya bölümünden mezun olan kişiler kimyager unvanını elde ederler.

Kimyager hangi alanlarda, nerelerde çalışır?

Kimyagerlerin çalışma olanakları oldukça geniştir. Bunun en büyük sebebi kimya bilimine neredeyse her alanda ihtiyaç duymamızdır. Şirketlerin; kalite kontrol, üretim ve Ar-Ge gibi şirketlerin bölümlerinde görev alabilirler. Petrol ve petrol ürünleri, kimyasal madde, ilaç, boya, gıda, metal, kağıt, plastik, temizlik maddeleri, kozmetik, tekstil gibi alanların doğrudan; makine, maden gibi dalların da dolaylı olarak kimyayla ilgisi olduklarından kimyagerler bütün bu iş alanlarında iş bulabilirler. Çalışma alanları oldukça geniştir.

Kimyagerlerin iş bulma olanakları nasıldır?

Sitemiz devlette.com gibi kariyer portallarını detaylı olarak incelediğimizde çok sayıda kimyager alımı yapan şirketin olduğunu görmekteyiz. Bu ilanlara yapılan başvurular da bir hayli fazladır. Bunun en büyük sebebi çalışma alanları fazla olsa da, kimya bölümünden mezun olan kişilerin de bir hayli fazla olmasıdır. Bu yüzden kimya bölümü mezunları iş bulma konusunda zorluk çekebilmektedirler. Ancak her meslekte olduğu gibi alanında kendisini geliştirmiş kişiler daha rahat iş bulabilirler. Bu yüzden sadece bölümden mezun olmamakla kalmamalı, bir yabancı dil öğrenmeli ve alanınızda uzmanlaşabileceğiniz şirketlerde staj yapmalısınız. Bunları gerçekleştirmeniz durumunda iş bulma ihtimaliniz artacaktır.

Günümüzde kimyagerler, farklı meslekleri de icra edebiliyorlar. Örneğin iş güvenliği uzmanı bunların en başında yer almaktadır. Farklı sertifikalar alarak da kimyanın farklı alanlarında iş bulabilme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Kimyager olmak istiyorum nasıl olurum?

Kimyagerlerin çalışma ortamları ve koşulları nasıldır?

Kimyagerler genel olarak laboratuvar ortamında çalışmaktadırlar. Sessiz ve steril ortamlarda çalışırlar. Ancak mesleklerinin bir gereği olarak çeşitli dönemlerde sahaya da çıkmak durumunda kalabilirler. Kimyagerler, çok sayıda madde üzerinde çeşitli testler gerçekleştirirler ve işleri tehlikelidir. Bu yüzden dikkatli olmak durumundadırlar.

Kimyagerler laborant olabilir mi?

Kimyagerlerin laborant olup olamayacakları daha önce tartışılmış bir konudur. Bu durum Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında detaylı olarak incelenmiş ve atanmalarının uygun olmadığına karar verilmiştir. Yani kimyagerler laborant kadrolarına atanamazlar.

Kimyagerler tıbbi laboratuvar açabilir mi?

Kimyagerlerin laboratuvar açıp açamayacakları yasaca belirlenmiş bir husustur. Kimyagerler her türlü mesleki, gıdai tahlil ve müstahzarat laboratuvarları ve kimya ile ilgili sair tesisleri kurabilirler.

Bu yazımızda kimyager tanımı, önü açık mı, kısaca nedir, hastanede çalışabilir mi ve nasıl olunur konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca kimyagerlerin ne kadar gelir elde ettiklerine Kimyager Maaşları yazımızdan ulaşabilirsiniz.


DİĞER KİMYAGER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kimyager konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kimyager duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.