Kimyager Maaşları Ne Kadardır?

Kimya alanında ihtisas görmüş bilim insanlarına kimyager denilmektedir. Hayatımızda kimyanın yeri tartışılamaz. İçtiğimiz sudan, giydiğimiz elbiseye kadar her ürün kimyagerlerin elinden geçmektedir. Kimyagerler petrol ve ürünleri, kimyasal maddeler, ilaç, boya, gıda gibi sayısız alanda doğrudan ve diğer alanlarda da dolaylı olarak istihdam edilebilirler. Kimyagerlerin çalışmaları yaşantımız için oldukça önemlidir. Kimyagerler hakkında çok sayıda merak edilen konu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kimyager maaşları konusudur. Peki kimyagerler ne kadar maaş alırlar?

Kimyager Maaşları 2023

Kimyager olabilmek için üniversitelerin kimya bölümü tamamlanmalıdır. Bu bölüm 4 yıllık eğitim veren bir lisans bölümüdür. Bu konu hakkında detaylı bilgilere Kimyager Nasıl Olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz. Kimyagerler özel sektörde ve kamuda yani devlette iş bulma imkanına sahiptirler. Peki kimyager mesleğinin maaşı ne kadardır?Devlette (kamuda) kimyager maaşları

Kimyagerler kamuda Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı gibi çok sayıda bakanlıkta ve Adli Tıp Kurumu, Roketsan, Aselsan, DSİ, İSKİ, ASKİ, MKE, Tüpraş gibi kamu kurumunda istihdam edilmektedirler. Burada çalışan kimyager memuru, 7250 TL maaş ile işe başlamaktadır. Bu maaş 8/1 kadrosu maaşıdır. 25 yıl ve üstü görev yapmış bir kimyager ise 1 / 4 dereceden istihdam edilir ve 9000 TL maaş almaktadır. Bu maaşlar net maaşlardır ve aile yardımı, çocuk yardımı gibi ek ücretler maaşlara dahil edilmemiştir. Bu maaşlara diğer ödemeler de eklenince daha da yükselmektedir.

Özel sektörde kimyager maaşları

Kimyagerlerin özel sektörde iş bulma olanakları çok daha fazladır. Ancak özel sektörde elde etmiş oldukları maaşlar kamuya nazaran düşüktür. İşe yeni başlayan bir kimyager özel sektörde 3500 TL maaş almaktadır. Bu maaşlar deneyim yılına ve çalışmış olduğu şirkete göre 5000 TL seviyelerine çıkabilmektedir. Ancak genel olarak birçok kimyager daha düşük seviyelerde maaşlar almaktadırlar. Bundaki en büyük sebep kimyager bölümü mezunlarının sayısının bir hayli fazla olmasıdır.

Yurt dışı kimyager maaşları

Yurt dışında kimyagerler ülkemize göre oldukça yüksek maaşlar almaktadırlar. Bir kimyagerin Amerika, Almanya, Kanada ve Fransa gibi bir ülkede maaşı aylık 5 bin doları geçebilmektedir. Çalışma saatleri ise yurt dışında ülkemize göre çok daha azdır. Bu sebepten dolayı alanında kendisini geliştirmiş uzman kimyagerler çokça kez yurt dışında iş arayışına girmektedir.

Ülkemizde yetişmiş bilim insanlarını yurt dışına kaptırmamak için kimyager maaşları iyileştirilmelidir. Her bilim dalı kuşkusuz çok önemlidir ancak kimya hayatımıza her alanda karşımıza çıkmaktadır. Bu alanda yetişmiş beyinlerin ülkemizde kalmaları, uluslararası birçok başarıya ve buluşa imza atmaları için çalışma imkanları ve maaşları iyileştirilmelidir.

Bu yazımızda kimyager uzmanı maaşı ile kimyager kaç tl maaş alır, kaç para maaş alır gibi kimyager maaşları hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KİMYAGER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kimyager konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kimyager duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.